Život ve vymalovaném bytě je zdravější

Život ve vymalovaném bytě je zdravější

Volají už stěny vašeho bytu po malířské štětce? Zkuste se obrátit na malířství Jaroslav Mikulica z Krumvíře na Břeclavsku. Pan Mikulica je malíř – natěrač, provádí malby v bytech, domech, nebytových prostorech, halách, školách i kancelářích. A zajistí také nátěry oken, dveří, střech, topení, fasád, podlah, kovových prvků a konstrukcí. Odvede svou práci rychle a kvalitně.

Malování obytných místností bychom z hygienických důvodů měli provádět po čtyřech letech. Někomu se tento interval může zdát krátký, ale například v hotelových pokojích se podle současných předpisů musí malovat už po dvou letech, v nemocnicích nebo restauracích ještě častěji. Častým malováním se ničí choroboplodné zárodky a vytváří se zdravotně nezávadné prostředí. Malování má také estetický význam, protože v čisté a krásné místnosti se člověku lépe žije, spí i pracuje. Nátěr navíc na zdi vytváří ochrannou vrstvu a omítka, která je pod ním, déle vydrží.

Před prováděním malířských prací se nábytek a podlaha musí zakrýt igelitem a vše se zajistí papírovou lepící páskou. Ze stěn se odstraní pavučiny, pokud je třeba, oškrábe se starý nátěr. Teprve potom se stěny začnou natírat. První nátěr se ředí jinak než druhý, kapky disperzní barvy se musí ihned otřít, protože po zaschnutí se nechtěně umazané plochy umývají jen velmi těžko. Pokud nějaká barva zbude, je třeba ji co nejdříve spotřebovat. Dlouhodobě se dají skladovat jen ty barvy, které nebyly naředěny vodou. Dobře uskladněná a hlavně uzavřená barva vydrží déle, při nedokonalém uzavření se v ní však začnou tvořit hrudky a houstne. Při práci je důležité větrat, v zimě se musí hodně topit, aby barva dobře vysychala. K urychlení schnutí poslouží ventilátory.

Natěračské práce se nejlépe dělají v suchém prostředí, při zasychání se musí dbát na přívod čerstvého vzduchu. Nátěrové hmoty se dělí na olejové, syntetické, vodou ředitelné, lihové, asfaltové a chlórkaučukové. Jsou v transparentním nebo pigmentovaném provedení. Transparentní nátěrové hmoty na podkladu tvoří průhledný film. Pigmentované nátěrové hmoty jsou směsí pojidel s pigmenty, plnidly a dalšími přídavnými látkami. Tyto barvy po zaschnutí na podkladu vytvářejí neprůhledné lesklé nebo matné filmy s různým stupněm krytí a barevného odstínu.