Interiér vytvořený v duchu Provence, inspirovaný jihovýchodní provincií Francie, ztělesňuje lehkost, jednoduchost, komfort a jemný půvab. Svým prostým kouzlem a uměleckým chaosem vytváří uvolněnou atmosféru, pohodlí a rustikální romantiku v každém domě. Co je to provence styl? Jak vymalovat ve stylu provence? Jak vytvořit provence styl?
Co je to provence styl?
Provence styl neboli provensálský styl je interiérový design, který má původ ve francouzském Provence. Tato oblast na jihu Francie byla pojmenována podle Provence-Alpes-Côte d’Azur, francouzského regionu s nádhernou přírodou zalitou sluncem, opojnou květinovou vůní, azurovým mořem a lahodnou kuchyní. Provence styl bydlení je založen přesně na těchto elementech.
Provensálský styl je typický pro své pohodlí a útulnost. Po vyřknutí slova provence jakoby cítíte pohlazení od slunce a svěžest mořského vánku, který přináší vůni levandule a provensálských bylinek.
Provence styl se zrodil v 17. století, kdy se francouzská buržoazie začala stěhovat pryč z měst a postupně se usadila v odlehlé provincii. Tito lidé inspirovaní místní malebnou přírodou a pomalým tempem vesnického života si zde postavili nové domovy, z nichž čišela jednoduchá elegance.
Provensálský styl
Provensálský styl bydlení charakterizují především tyto znaky:
- pastelové barvy,
- světlé podlahy,
- čerstvé květiny a bylinky,
- přírodní materiály s přirozenou texturou,
- květinové vzory,
- kované dekorační prvky,
- kanýry, krajky a nášivky,
- starý nábytek s oděrkami, patinou, dřevořezby.
Jak vymalovat ve stylu provence?
Stěny v provence stylu bydlení jsou často vymalované; papírové tapety se používají zřídka. Je důležité, aby byla místnost dostatečně osvětlena. Přirozené světlo, které poskytuje sluneční svit, je jedním z nejdůležitějších prvků.
Provensálský styl v moderních interiérech se vyznačuje množstvím světla a teplých, přírodních odstínů. Je z něj cítit teplo z pobřeží. Vhodné jsou pastelové, jemné a tlumené odstíny. Jak vymalovat ve stylu provence?
- bílá a krémová,
- světle žlutá, slunečnicová a okrová,
- blankytná a azurová,
- světle zelená a olivová,
- levandulová a starorůžová.
Jak vytvořit provence styl?
Mnoho ulic a náměstí je v Provence pojmenováno po květinách a travních porostech, vyzdobte proto svůj interiér nejrůznějšími čerstvými květinami, pokojovými rostlinami a bylinkami. Doplňte je květinovými malbami, kresbami č dekoracemi na textiliích.
Vzhledem k tomu, že provence styl bydlení má původ na venkově, interiérům dominují přírodní tkaniny. Nejčastěji se v dekoru používá bavlna, len, mušelín a vlna. Barvy na textil bývají tlumené nebo seprané. Abyste vytvořili provensálskou útulnost, nezapomeňte na květinové, pruhované a kostkované látky. Pro zdůraznění středomořské stylové linie Provence je vhodné přidat do designu mušle nebo sítě na ryby.
Pořiďte si textilie s přírodními a zvířecími prvky, s volány, krajkami a výšivkami. Co se dekorací týče, přednost dejte přírodních materiálům, především dřevu, písku a hlíně. Přidejte kované prvky v černém či bílém provedení. Nemělo by být masivní, ale naopak rafinované a elegantní.
Provensálský styl preferuje odkryté dřevěné podlahy. Pokud však máte raději koberce, není problém. Jen byste však měli dodržet poučku, že by neměl přitahovat příliš mnoho pozornosti. Měl by být spíše neutrálním doplňkem interiéru. Držte se přírodních barev a vyhněte se tmavým odstínům – pak bude mít váš byt harmonii vlastní původní francouzské Provence.
Nábytek ve stylu Provence
Nábytek v provensálském stylu kombinuje dvě vlastnosti – eleganci a funkčnost. Čalouněné kusy nábytku, jako jsou pohovky, křesla a taburety, jsou zpravidla laděny do tlumených odstínů, často s květinovým vzorem. Důraz je vždy kladen na materiál, ze kterého je nábytek vyroben. Nejoblíbenější jsou světlá dřeva, jako je ořech, kaštan, jasan a dub. Rozhodně byste ale neměli používat moderní syntetické materiály.
Dřevěné skříně, stoly, židle s vyřezávanými prvky a různé komody se spoustou zásuvek jsou tradičním vybavením interiéru ve stylu Provence. Nejběžnějšími barvami jsou šedá, krémová a bílá s prvky umělého stárnutí. Jedná se o jemné či větší oděrky, praskliny a štěpky, které nábytku dávají nádech starožitnosti a historie.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.