Jak vymalovat pokoj a vybrat barvy: osvědčené postupy

Jak vymalovat pokoj a vybrat barvy: osvědčené postupy

Chystáte se doma malovat? Držte se osvědčených postupů. Přinášíme vám návod, jak vymalovat pokoj. Prozradíme vám, jak správně vymalovat zeď a jak si sám vymalovat i bez profesionální pomoci. Není to nic složitého, když víte, jak na to!

Jak správně vymalovat zeď?

Zeď malujte od rohů po směru hodinových ručiček. Štětcem nejprve obtáhněte rohy a detaily a plochy natřete válečkem. Šmouhám a jiným defektům předejdete očištěním povrchů a použitím penetrace před výmalbou.

myslete na to, že váleček musí být při aplikaci barvy neustále dostatečně mokrý. Musí také obsahovat barvu rovnoměrně po celém obvodu. Barvu válečkem nanášejte ve svislých pruzích, aby se vzájemně překrývaly. Barvu sjednocujte nezaschnutou do stejnoměrné vrstvy po celé natírané ploše.

Čím malovat? Zatímco na rohy místností, prostory kolem vypínačů, zásuvek, kuchyňských linek a další detaily je vhodnější štětec, na větší plochy je lepší malířský váleček. Správný typ válečku závisí na druhu barvy a hrubosti malovaných stěn. Na hladký povrch se hodí váleček s kratšími vlákny, na špatně dostupné plochy lze vybrat válečky se speciálními tvary.

jak vymalovat pokoj

VÝBĚR BARVY:

Jaká je nejlepší barva na malování pokojů? Důležité je samozřejmě vybrat barvu dle vlastních preferencí a osobního vkusu, abyste se cítili příjemně. Světlé barvy opticky zvětšují, proto se obecně doporučují do menších pokojů. Bílá barva dokáže místnost zvětšit a rozjasnit. Naopak tmavé odstíny místnost opticky zmenšují. Studené tóny jsou vhodné do pracovny, koupelny a ložnice. Teplé tóny volte raději do obývacího pokoje, jídelny, kuchyně a chodeb. Každá barva dokáže navodit jedinečnou atmosféru, proto si dejte s výběrem barev načas.

VÝBĚR DRUHU NÁTĚRU:

Čím a jak vymalovat? Nejen na odstínu barvy záleží, zaměřte se také na druh nátěru. Vinylové barvy skvěle kryjí a snadno se čistí. Disperzní barvy jsou otěruvzdorné. Akrylátové barvy jsou oblíbené pro svůj matný vzhled a dlouhou životnost.

Omyvatelné barvy jsou vhodné do více namáhaných prostor, například do obývacích pokojů, chodeb, dětských pokojů, jídelen, kuchyní.

JEDNA NEBO DVĚ BARVY?

Dvě barvy stěn v místnosti jsou zajímavým způsobem povrchové úpravy stěn. Pomocí vhodných barev můžete měnit proporce interiéru, opticky jej zvětšit, či rozšířit. Zajímavé barvy stěn nebo jen na části stěny budou vhodné jak v moderních, tak v klasičtějších aranžmá. Dvoubarevné stěny jsou výrazným akcentem, takže lépe poslouží tam, kde neplánujete umístit příliš mnoho dalších dekorací. Je to dobrý způsob, jak vymalovat a oživit dětský pokoj, ale také chytrý způsob, jak oddělit například relaxační zónu ve velkém bytě v podobě ateliéru.

JAK VYMALOVAT POKOJ DVĚMA BARVAMI?

Chcete-li vymalovat pokoj dvěma různými barvami, můžete si vybrat z několika kombinací. Jednou barvou namalujte jednu stěnu a další barvou druhou stěnu. Nebo se na jedné stěně mohou setkávat obě barvy. Jak – to je jen na vás. Mohou to být svislé či vodorovné poloviny, mohou to být pruhy, vzorce, linie či ornamenty. Možností, jak vymalovat pokoj dvěma barvami, je mnoho. Jednu barvu můžete mít pouze na stropě, ostatní stěny sjednoťte druhou barvou. Také můžete natřít jednu zeď úplně jinou barvou, než všechny ostatní. V takovém hovoříme o tzv. akcentové stěně.

jak vymalovat pokoj dvema barvami

Jak si sám vymalovat?

Víte, jak vymalovat pokoj? Co se dělá před malováním? A co vše je potřeba na malování? Podívejte se na naše rady, jak si sami můžete vymalovat pokoj.

PŘÍPRAVA MÍSTNOSTI:

Jak připravit místnost na malování? Jakékoliv obrazy, dekorace a rostliny sundejte ze zdí. Spolu s menším nábytkem a dalšími nepotřebnými věcmi odneste pryč z místnosti. Větší nábytek přesuňte doprostřed pokoje a přikryjte ho fólií či igelitovým pytlem. To stejné platí o vybavení, který nelze posunout. Radiátory, rámy oken a dveří, zásuvky, podlahové lišty zalepte maskovací páskou. Podlahy a koberce můžete před nechtěnými kapkami barvy ochránit pomocí lepenky či několika vrstev novin.

PŘÍPRAVA POVRCHU:

  • Škrábání omítky.

Důležitou součástí procesu toho, jak vymalovat pokoj, je příprava zdí. Podklad musí být pevný, suchý, odmaštěný, čistý, bez prachu a nesoudržných vrstev. Škrábání zdí není třeba vždy. Záleží na tom, kolika vrstvami už byla zeď natřená. Pokud se potýkáte se třemi či čtyřmi nátěry, stěny musíte seškrábat.

Nejste si jistí, kdy je třeba škrábat zeď? Zjistíte to pomocí dvou testů. Ustřihněte kus maskovací pásky, nalepte ji na zeď a dlaní ji pořádně přitlačte. Následně ji rychle odtrhněte. Pokud na pásce zůstaly stopy po barvě, budete muset omítku seškrábat. Druhý test je na potvrzení této teorie. Namočte malířský váleček ve vodě a několikrát s ním přetřete zdi. Pokud se vrstva staré malby na váleček přilepí, budete ji muset ze stěny odstranit.

Jak oškrábat zeď? Celou ji navlhčete a špachtli veďte po stěně hodně na plocho. Případné praskliny seškrábněte hranou špachtle, vyplňte stěrkou nebo tmelem a zbruste brusnou houbičkou. Až budete mít hotovo, zeď vysajte, abyste se zbavili zbytkových úlomků barvy a prachu.

  • Sjednocení nerovností.

Opravte drobné trhliny a díry po hmoždinkách. Větší nerovnosti a popraskané zdi budou vyžadovat tzv. perlinku. Tuto speciální tkaninu je ještě nutné přetáhnout štukem. Na různé škvíry (např. mezi stěnou a okny nebo obložením) použijte tmel na omítky.

  • Penetrace.

Penetrace před výmalbou sjednotí nasákavost podkladu a zajistí, že k němu barva lépe přilne. U nových, doposud nenatíraných zdí a u povrchů, které jste předtím opravili, obrousili nebo vyštukovali je tento krok naprosto nezbytný. Penetrační nátěr můžete klidně naředit barvou, kterou budete malovat. Na nové omítky vám přitom bude stačit univerzální penetrační nátěr, ale pro zvětralé a staré zdi použijete raději penetraci hloubkovou. A pokud se chystáte malovat zeď náchylnou k tvorbě plísní, sáhněte po fungicidní penetraci.

VÝMALBA:

Jak vymalovat pokoj? Zkušení řemeslníci radí malovat po směru hodinových ručiček a z rohu. Důležité je začít stropem. Nejprve si vezměte malířský štětec a věnujte se detailům, až pak natírejte plochy válečkem. Štětcem vymalujte všechny rohy, místa kolem oken, zárubní a všechny podobné detaily. Tahy provádějte vždy směrem k zárubni či rámu okna. Barvu nanášejte v pruzích tak, aby se navzájem překrývaly, a kvůli lepšímu krytí dělejte vodorovné i svislé tahy.

Kolik vrstev při malování?

Nátěr se zpravidla aplikuje ve dvou vrstvách. Na podklady podobného odstínu však může postačit i jeden nátěr. Další vrstvu nanášejte až po zaschnutí předchozího nátěru. Jak dlouho nechat schnout barvu? To je zcela individuální, jelikož závisí na kvalitě a druhu nátěrových hmot, teplotě a vlhkosti. Obecně však doporučujeme vyčkat alespoň 2 až 8 hodin.