Dánsko je označováno jako jedna z nejšťastnějších zemí na světě, přestože jsou pro ni typické dlouhé a mrazivé zimy. Dánové totiž ve svých domovech dokáží vytvořit příjemný a útulný prostor s přívětivou atmosférou, která hřeje na těle i na duši. Styl hygge je tak někdy vnímán spíše jako životní styl než jako styl bydlení. Přesto se z Dánska, kde je hygge důležitou součástí tamní kultury, dostal i do zbytku světa, kde se mu lidé těší ve svých domovech. O tom, co je hygge styl, a jak zútulnit byt podle hygge stylu, si prozradíme na následujících řádcích.
Co je hygge styl?
Hygge styl je druh interiérového designu, který pochází z Dánska. Hygge je dánské slovo s norskými kořeny. Výraz v českém jazyce nemá ekvivalent, ale lze jej volně přeložit jako útulnost, pohoda, hřejivý pocit. Hygge tedy ve své podstatě není design, ve kterém zařídíte svůj domov, nýbrž způsob života či pocit. Hygge symbolizuje pohodlí, klid a příjemnou atmosféru, která podporuje pospolitost a vybízí k vášnivému prožívání i těch zdánlivě nejvšednějších momentů.
Styl hygge se vyznačuje minimalismem a funkčností, uklidňujícími neutrálními barvami, čistotou a přírodními materiály. Součástí stylu je úzké sepětí s přírodou, a tak je interiér v hygge stylu plný zemitých tónů. Důležité je navození hřejivé a útulné atmosféry, kterou lze docílit pomocí světla svíček či krbu.
Hygge styl: Znaky
Základním principem hygge stylu je cítit se dobře, útulně, pohodlně. Důležité je mít tedy prostor uklizený a organizovaný, aby nevznikal chaos. Každý předmět má své určené místo. Neexistují přesná pravidla, proto každý kus nábytku postavte tam, kde vám dělá radost a dává v interiéru smysl.
Charakteristické znaky hygge stylu bydlení:
- minimalismus – prostor jako takový, ale rovněž dekorace,
- neutrální barvy – bílá, šedá, krémová, béžová, hnědá,
- přírodní materiály – dřevo, bambus, kámen, vlna, živé rostliny,
- měkké textilie – polštáře, deky umělá kožešina, koberce,
- tlumené osvětlení – ambientní světlo, svíčky, lampiony, světlo z krbu,
- nábytek ze dřevěného masivu a s čalouněním.
Hygge styl: Osvětlení
Speciální pozornost věnujte osvětlení. Abyste doma vytvořili hygge styl bydlení, je třeba se vyhnout používání centrálního osvětlení. Stropní světla a lustry mají většinou studenou bílou barvu, která spíše než pocit pohody vyvolává pocity, že se nacházíte uprostřed školní třídy, operačního sálu či ordinace u zubaře. Pro hygge styl je typická hřejivá atmosféra, kterou naladíte pomocí světla s nízkou barvou chromatičnosti, tedy pomocí žlutého osvětlení.
Vhodné je zvolit ambientní osvětlení, což je moderní a elegantní způsob, jak zútulnit a vylepšit prostředí vašeho domova. Hovoříme o nábytku podsvíceném pomocí LED pásků, o lampičkách na stěně, svíčkách umístěných na konferenčním stolku, o solných lampách na polici. Jestliže máte krb, máte z půlky vyhráno.
Jak vytvořit hygge styl?
Chcete-li mít doma hygge styl bydlení a vnést do něj útulno a pohodlí, zaměřte se na několik prvků, které jsou pro něj typické. Volte doplňky v bílé, béžové, krémové, hnědé a šedé barvě, které můžete střídmě doplnit několika málo výraznějšími detaily. Co se materiálů týká, hygge stylu vládnou ty přírodní, jako je masivní dřevo, kámen, keramika, kůže a kožešina, vlněné a lněné textilie. Nakonec se držte jednoduchého a čistého designu a zakomponujte do svého domova následující doplňky.
Dánské domy ve stylu hygge jsou plné přírodních materiálů. Interiér tak často odráží exteriér. Hovoříme o odkrytých cihlových zdech, nezakrytých podlahových deskách z masivního dřeva a nasekaných dřevěných polen připravených k vhození do krbu.
Styl hygge kombinuje textury a míchá různé barvy a přírodní materiály. Stoly, židle, skříně a komody jsou ze dřevěného masivu. Postel, pohovka a křesla na sobě mají pletené a tkané deky, přehozy a plédy, chlupaté polštáře, koberce s vysokým vlasem a umělé kožešiny.
Ačkoliv hygge styl sází na minimalismus, stěny můžete vyzdobit pomocí macramé dekorací, pokojových rostlin nebo uschlých větviček, abstraktních obrazů v neutrálních barvách či zrcadel s netypickými tvary.
Styl hygge je filosofie, jejímž názorem je mít potěšení i z maličkostí. Proto nezapomeňte na doplňky, které udělají radost i dalším smyslům, nejen vašemu zraku. Pořiďte si vonné svíčky či aromalampy a provoňte s nimi svůj domov.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.