Vinyl, PVC, dřevo nebo přírodní linoleum?

Vinyl, PVC, dřevo nebo přírodní linoleum?

Útulným dělá byt nejen jeho vybavení a čistě vymalované stěny, ale také kvalitní podlahy. Současným hitem v podlahovinách jsou dezénové vinylové podlahy. Vinyl má výhody podlah z PVC, ale na vývojové řadě stojí o krok výše. Vyznačuje se vysokou odolností a snadnou údržbou. Podlaha z vinylu tak může být i na místech, kudy denně projde spousta lidí, a přitom zůstane dlouho pěkná, neprošlapaná. Kdyby se přece jen stalo, že se na některém místě poškodí, je velmi snadné ji opravit. Vyrábí se totiž v dílcích, takže stačí poškozený díl vyměnit a zase bude celá podlaha vypadat jako nová. V současné době se vinyl na podklad lepí nebo pokládá jako plovoucí podlaha. Plovoucí varianta krytiny je buď celovinylová nebo na hdf desce. Dekory jsou téměř k nerozeznání od přírodního dřeva nebo mramoru a jiných kamenin.

Dřevěné podlahy stále zůstávají klasikou, objednávají si je ti, kteří milují přírodní materiály. Ideální jsou třívrstvé, které mají z výroby finální úpravu a jsou rozměrově stálé. U parket z masivu totiž musíme počítat s tím, že se u nich časem, hlavně během topné sezóny, sníží objemová vlhkost. Dřevo mírně změní svůj rozměr a mezi jednotlivými díly se mohou objevit škvíry. Dřevěné podlahy se dodávají v hladké nebo kartáčované povrchové úpravě, nalakované nebo ošetřené olejem.

 

PVC podlahy jsou v obchodní síti v šířkách od 1,5 až do 5 metrů, lepí se na podklad po celé ploše místnosti. Po nástupu plovoucích podlah ve svém vývoji udělaly PVC podlahy obrovský technologický pokrok. Dodávají se v tloušťce od 1,7 do 4 milimetrů a dají se použít prakticky všude díky velmi dobré povrchové úpravě. Zdatně konkurují plovoucím podlahám, oproti kterým jsou teplejší, tišší a odolnější vůči vlhkosti.

Přírodní linoleum je vyrobeno z ryze přírodních materiálů, hodí se tedy i tam, kde je třeba dodržovat velmi přísnou hygienu. V celé své vrstvě je probarveno, a tak se často používá do hodně zatěžovaných místností a provozů. Pokládka přírodního linolea se nedá zvládnout svépomocí, vyžaduje speciální nářadí a zkušenosti.

Ať už si zvolíme jakýkoli materiál, pro životnost podlahy je nejdůležitější kvalita podkladu. Jeho vyrovnání často přijde velmi draho, ale je to investice, která se určitě vyplatí.