Vodní dráček je zajímavý mazlíček. Jak chovat axolotla doma?

Vodní dráček je zajímavý mazlíček. Jak chovat axolotla doma?

Vodní dráček je zajímavý a exotický mazlíček, který může přinést do vašeho domova kousek přírody z dalekého Mexika. Tento neobyčejný tvor, známý jako axolotl, je fascinující nejen svým vzhledem, ale i unikátními schopnostmi.

Představme si podrobněji tohoto tvora a zjistěme, jak mu poskytnout správnou péči v domácím prostředí.

Co je to axolotl?

Mexický mlok je obojživelný tvor. Ve volné přírodě jsou téměř vyhubení, proto se s nimi setkáme spíše v zajetí.

Doporučujeme
Axolotl zůstává celý život ve fázi pulce, i v dospělém věku. Dorůstá maximálně třiceti centimetrů a má několik barevných variant.

V zajetí je typické bílé zbarvení s růžovými žábrami, ve volné přírodě mají spíše tmavé hnědé tóny se zelenými či zlatavými žábrami.

Kde žije axolotl?

Toto obojživelné zvíře pochází z mexických jezer Lago de Chalco a Lago de Xochimilco.

Svůj název získal díky svému vzhledu, který připomínal místním obyvatelům psa. Jméno dostal po aztéckém bohu āxōlōtl, což ve starém aztéckém jazyce nahuatl znamená „vodní xolotl“.

Xolotl je dle místní mytologie aztécký bůh dvojčat a podivností. Je také považován za boha handicapovaných lidí.

Čím se živí axolotl?

Axolotl je masožravec. V divokých mexických vodách si nejčastěji pochutnává na menších rybách, nitěnkách, patentkách či plžích. V zajetí však nemá podmínky k tomu, aby mohl například nitěnky strávit, a může se stát, že ho špatná strava ucpe.

Doma vašeho vodního dráčka krmte larvami komárů, žížalami či šváby. I v domácím prostředí ocení menší rybičky, ale dávejte pozor na to, jaké rybičky mu dopřáváte, neboť teplokrevní živočichové mají tuk, který by mohl axolotlovi způsobit zdravotní komplikace.

Jak krmit axolotla?

Dospělého axolotla stačí krmit jednou za dva až tři dny, mládě je však třeba krmit denně. Je dobré krmit axolotla pinzetou či z ruky, abyste měli přehled, co vše axolotl snědl.

Socializace

Vodní salamandr, jak se axolotlovi občas říká, uvítá ve svém prostředí jiného axolotla, nečekejte však podívanou na dva hrající se tvory.

Jsou to poměrně líné bytosti a daleko pravděpodobněji je naleznete společně ležet či plavat.

Nedoporučujeme dávat k axolotlům další ryby, jelikož se jedná o masožravé tvory, takže se rybičky stanou svačinou.

Barevné žábry axolotla jsou pro ryby magnetem, což může vést také k problémům.

Jak má vypadat akvárium pro axolotla?

Dno

Na různých webech se dočtete, že dno akvária máte vyložit pískem a drobnými kameny, toto však není správné.

Když axolotl jí, tak svoji potravu vdechuje a vdechne s ní i písek a kameny na dně, které neumí trávit.

Raději nechte dno holé, nebo použijte velmi jemný plážový písek, který mu neškodí.

Velikost akvária

Akvárium pro axolotla by mělo být orientované na šířku. Minimální objem akvária pro jednoho axolotla je 80 litrů.

Voda

Pro axolotla připravte tvrdou vodu s hodnotou více než 7 pH. Teplota vody v akváriu se nesmí pohybovat nad 18 stupňů, a měla by mít alespoň 14 stupňů.

Při nižších teplotách snižují svou aktivitu, zpomalují svůj metabolismus a nepřijímají potravu. Takové prostředí pro něj nachystejte v případě, že budete chtít axolotly mezi sebou množit.

Nemoci

Z hlediska zdraví jsou nejzávažnější extrémně vysoké teploty a stresové situace. Hrozí riziko napadení parazity, jako je například rakovina žaber, která může vyvolat těžké zánětlivé procesy.

Nálevníci představují vážné ohrožení pouze v případě masivního napadení oslabených jedinců. Paraziti se lokalizují v tlustém střevě, což vede k tvorbě hlenu a odlučování kůže, zejména u starších a oslabených tvorů.

Pokud je to možné, je třeba se vyvarovat infekce monocytů Ichthyosporea, které způsobují vznik puchýřů na kůži.

Regenerace

Tento tvor je skutečný přírodní regenerátor. Má výjimečnou schopnost regenerovat nejen své končetiny, ale také orgány, včetně srdce.

Výzvy a průlomy ve výzkumu

Dlouho bylo těžké zkoumat tento proces kvůli velikosti genomu axolotla. Vědci však nedávno začali používat metody založené na mRNA, které jim umožnily lépe pochopit, jak tato regenerace funguje na molekulární úrovni.

Přínos pro medicínu

Když pochopíme, na jakém principu funguje regenerace, může výzkum odhalit tajemství přírody a slibovat významné pokroky v medicíně.

Metamorfoźa

Axolotlové oplývají nejednou skvělou schopností. Kromě regenerace umí také své tělo, přizpůsobené primárně k pobytu ve vodě, transformovat a žít plně na souši.

Odpadnou jim žábry a začnou dýchat přes kůži. Tento jev je velmi ojedinělý a nedokážeme říct, proč se to děje, ale tato schopnost posiluje sílu a odolnost těchto tvorů. Možná právě díky této schopnosti se mohou dožít až 25 let.

vodni dracek

Co si z toho vzít?

Axolotl, známý také jako vodní dráček nebo mexický mlok, je fascinující obojživelník, který si i v dospělosti zachovává vzhled pulce.

Ve volné přírodě jsou téměř vyhubení, proto se chovají hlavně v zajetí. Jsou to masožravci a vyžadují speciální péči a krmení.

Díky jejich schopnosti regenerace končetin a orgánů jsou předmětem vědeckých výzkumu, a mohly by výrazně ovlivnit obor zdravotnictví.