Mechové terárium poslouží jako dekorace i čistička vzduchu

Mechové terárium poslouží jako dekorace i čistička vzduchu

Za posledních několik let opět vzrostl zájem o pěstování rostlin v teráriích. Jedním z důvodů je nepochybně fakt, že tento způsob pěstování rostlin umožňuje i v dnešním uspěchaném světě mít doma kousek přírody i bez větší námahy. Mechová a další rostlinná terária představují snadný způsob, jak zvednout úroveň vašeho domova. A to nejen z estetického hlediska, ale také z toho zdravotního. Z mnoha výzkumů totiž vyplývá, že některé druhy rostlin jsou schopné přirozeně eliminovat toxické látky z ovzduší. Díky tomu mechárium získalo přezdívku přírodní čistička vzduchu. Co je to mechárium a jak pěstovat mech v teráriu?

mecharium

Co je to mechárium?

Mechárium neboli mechové terárium je rostlinné terárium. Jedná se o malý rostlinný ekosystém ve skleněné nádobě. Mechárium tvoří mech a další vlhkomilné rostliny, kapradiny, drobné kameny a jiné přírodní prvky. Mechárium představuje alternativní způsob pěstování pokojových rostlin.

Mechové terárium spadá do skupiny vlhkomilných rostlinných terárií a jedná se o ekosystém uzavřený. Mech a rostliny v něm se pěstují v uzavřené nádobě ze skla, jež rostlinám umožňuje neustálou přítomnost vody a vlhkého prostředí. V momentě, kdy mechové terárium zakládáte, do něj dodáte vodu a nádobu uzavřete. Tím docílíte toho, že se voda neodpaří a nádoba se zamlží. Zkondenzovaná voda pak opět steče do substrátu. Že mají rostliny dostatek vody, poznáte tak, že je substrát na pohled tmavý.

Mechové terárium slouží nejen jako stylová přírodní dekorace, která oživí váš prostor, ale také jako čistička vzduchu. Mechárium tak pozitivně ovlivňuje vaše zdraví, celkovou spokojenost a produktivitu. Jak se starat o mechárium a jak pěstovat mech v teráriu?

Jak pečovat o mechárium?

Mechové terárium je nenáročnépoměrně soběstačné. Není potřeba žádná pravidelná důkladná péče, údržba ani zálivka, jakou mohou vyžadovat jiné pokojové rostliny. Aby však vaše mechárium mělo co nejdelší životnost, jeho ekosystém byl samostatný a mohl prospívat vašemu zdraví, je třeba dodržet alespoň základní pravidla.

Mezi základní principy pěstování mechária patří výběr vhodných druhů rostlin a materiálu, zvolení správného postupu při zakládání mechového terária, dodání dostatečného množství vody a po uzavření nádobu umístit na světlé místo bez přímého slunečního svitu, ideálně s pokojovou teplotou. Mechy a kapradiny nejsou náročné na světlo, takže mechové terárium můžete bez obav umístit i do těch nejtmavších koutů interiéru. Skvěle tak nahradí pokojové rostliny, kterým by se na takových místech nedařilo.

Mějte však na mysli, že sklenice mechária není hermeticky uzavřená, tj. vzduchotěsná. To znamená, že bude potřeba vodu v budoucnu dodat. Mechárium potřebuje vydatné zavlažení zpravidla jednou za 6 měsíců.

Každé takové terárium je však individuální a je třeba, abyste vlhkost substrátu jednou za čas zkontrolovali. Suchý substrát poznáte i pouhým pohledem oka, a to tak, že je světlý. Proto doporučujeme čerstvě zavlažené mechárium vyfotit, abyste měli stav substrátu s čím porovnávat.

V uzavřeném ekosystému rostliny rostou velmi pomalu. V případě, že jednou přerostou, bude nutné je zastřihnout. Střih vždy provádějte ostrými nůžkami určenými pouze na zastřihování rostlin.

Jak pěstovat mech v teráriu?

To, co mechárium obsahuje, můžete uzpůsobit vašemu vkusu a vašim potřebám. Můžete kombinovat mech a další zelené rostliny spolu s pískem, zeminou či kousky kůry. Mechové terárium by však mělo vždy obsahovat:

  • mech a vlhkomilné rostliny
  • drenážní vrstvu
  • hlínu s aktivním uhlím pro dezinfekční a vyživující účinky
  • dekorace z písku a kamení

Nádoba, ve které je mechové terárium, je skleněná a měla by mít široké hrdlo tak, abyste do něj mohli vložit ruku. Tím si ulehčíte manipulaci s hlínou a rostlinami. Na spodu sklenice bude drenážní vrstva. Tu může tvořit písek, drobné kamínky, kačírek či keramzit. V této vrstvě se bude zadržovat voda v případě, že jste dodali více, než rostliny potřebují. Drenážní vrstva nám pomůže, aby citlivé kořínky rostlin neuhnily. Vrstva by měla být úměrná objemu sklenice a množství vlhkosti, která se v ní má šanci zachytit. Když máte opravdu malou nádobu, tak vrstvu můžete i vynechat.

Na drenážní vrstvu položte kus textilie, měla by mít tvar a velikost nádoby. Vhodná je například netkaná mulčovací textilie. Propouští vzduch i vodu a na zahradách běžně brání prorůstání plevele. Na textilii poté vložte aktivní uhlí, jehož účelem je dezinfekce a filtrace vody a výživa rostlin. Dalším krokem je substrát pro pokojové rostliny, který bude na textilii.

Nakonec zasaďte mech a rostliny. Pozor! Určité mechorosty jsou v České republice chráněny vyhláškou. V mechovém teráriu se bude dařit mechu kopečkovému či mechu plochému. Oblíbenými rostlinami jsou například fitónie (fittonia), fíkus plazivý (Ficus pumila) a zelenec (Chlorophytum Comosum).

terarium