Plísně doma nechce nikdo. Bytu škodí bytu nejen z estetického hlediska, ale především nepříjemně zapáchá, způsobuje škody na majetku a negativně ovlivňuje lidské zdraví. Zakročit byste měli při prvním náznaku plísně v bytě. Na trhu je k dispozici mnoho různých výrobků proti plísním. A návody, jak bojovat s plísní v bytě, je na internetu ještě víc. Vybrali jsme pro vás ty nejvíce osvědčené rady a sepsali do článku. Podívejte se na naše tipy, jak se zbavit plísně v bytě jednou provždy.
Plíseň v bytě
Plíseň je označení pro mikroskopické houby, které se mohou vyskytovat v zelené, bílé, žluté nebo šedé či dokonce černé barvě. Plísním se nejvíce daří v teplém a vlhkém klimatu. Ideálním místem je nevětraná místnost, kde se udržuje vysoká vlhkost vzduchu a kde se často neuklízí. Plísně se množí vzduchem a ke svému růstu nepotřebují světlo.
Plísně uvolňují spory, které rostou ihned po ulpění na pro ně vhodném povrchu. Ze spory pak vyklíčí vlákno, které se dál rozrůstá. Avšak jak zabránit plísni v bytě, které se daří ve vlhku a teple, což je v domácnosti častý jev? Především v zimě, kdy velká většina populace nerada větrá, aby nepouštěla topení okny ven?
Pokud je nejvíce problémová místnost vaše koupelna, přečtěte si také náš článek Jak se zbavit plísně a špíny ve spárách v koupelně.
Jak dostat plíseň z bytu?
Existuje několik spolehlivých způsobů, jak se zbavit plísně. Nejdříve si ale musíte uvědomit, že dočasné odstranění není dobré řešení. Plíseň se může kdykoliv vrátit zpět. Vaším cílem by mělo být permanentní odstranění. Zároveň je ale důležité také dodržování preventivních opatření – větrání, světlo, sucho.
1. Větrání
Větrání je nejúčinnějším řešením a současně prevencí proti vzniku plísní. Čerstvý vzduch jedovatým plísním vůbec neprospívá. Ideální je nechat v bytě volně proudit vzduch. V zimním období to není úplně možné, proto větrejte alespoň dvakrát za den a řádně (tedy dokořán), krátce (ideálně 5-10 minut) a účinně (udělejte průvan a zatopte až po vyvětrání).
Pokud v bytě neproudí čerstvý vzduch, uzavřené prostory se snáze a rychleji zapaří a vzniká tak vlhkost. Ta kondenzuje, okna se zapaří a vzniká ideální prostředí pro plísně.
2. Dezinfekce
Jedním z řešení, jak odstranit plíseň, je použití chemického dezinfekčního prostředku, kterých je na trhu celá řada. Likvidují nejen plísně, ale také bakterie, houby a řasy. Doporučujeme však takové řešení volit pouze v případě, že se jedná o malou kolonii plísně, která skýtá několik centimetrů čtverečních v podobě map nebo teček černého zbarvení.
Namokřete hadru vodou s příměsí Sava, a to přibližně v poměru 1:20. Nebo můžete na plísní postižené místo nastříkat fungicidní přípravek, které se prodávají ve spreji. Když přípravek zaschne, lze plíseň setřít, případně ji budete muset seškrábat. Postup raději dvakrát či třikrát opakujte a poté můžete aplikovat nový nátěr, ideálně takovou malířskou barvou, která obsahuje látky bránící vzniku plísní.
3. Udržování nízké vlhkosti
Nejdůležitějším krokem v tom, jak dostat plíseň z bytu, je snížit vlhkost vzduchu v domácnosti. Doporučená relativní vlhkost vzduchu v domácnosti je mezi 40-60 %. Důležité je nejprve vlhkost razantně redukovat a následně udržovat v uvedených hodnotách.
Existují proto odvlhčovače vzduchu, kteří vám vyřeší otázku jak bojovat s plísní v bytě. Vybrat si můžete z řady nejrůznějších odvlhčovačů i s extra velkou nádržkou, v níž se sráží vlhkost, díky čemuž si poradí i s vyšší koncentrací plísní. Dalším dobrým pomocníkem je v tomto případě i vlhkoměr, díky kterému budete vždy s jistotou vědět, jestli se hodnoty vlhkosti vzduchu drží pod hranicí.
4. Nová výmalba
Pokud se na zdi i přes veškeré úsilí objevují zavlhlá místa či dokonce plísně, nezbývá než celou stěnu zbavit původní malby nebo úplně celé omítky, a to podle rozsahu vlhkosti. Starou omítku pak nahradíte speciálním druhem sanační omítky. Při jejím výběru se poraďte s odborníkem, který vám doporučí konkrétní typ. Finální úpravu udělejte malířským nátěrem s protiplísňovou přísadou.
5. Profesionální pomoc
V případě, že je vaše domácnost silně zasažena plísní – přesněji jde o velké plochy zasažené plísní – je vhodné raději vyhledat pomoc profesionálů. Zpravidla se jedná o úklidové firmy, ale i speciální firmy, které se zaměřují vysloveně na odstranění a sanace plísní. Ty mají bohaté zkušenosti, takže se během pár dní zbavíte i plísní, se kterými byste si sami jen těžko poradili.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.