Jak vyčistit spáry v koupelně: Zbavte se špíny i plísně

Jak vyčistit spáry v koupelně: Zbavte se špíny i plísně

Nejčastější příčinou vzniku plísní v koupelně je nadměrná vlhkost. Společně se špatným větráním a nedostatečným úklidem je to přímo vražedná kombinace! Jestliže naleznete v koupelně plíseň, je důležité podchytit to včas a rychle se jí zbavit. Neřešená plíseň totiž může napáchat velké škody. Pokud vás trápí plíseň či špinavé spáry v koupelně, je tento článek pro vás. V následujících řádcích naleznete odpověď na to, čím vyčistit spáry v koupelně, co na černé spáry a jak se zbavit plísně. Tak se pohodlně usaďte, než bude opět čas uklízet.

Plíseň v koupelně

Ještě než se zaměříme na samotné čištění spár v koupelně, pojďme si něco říci o plísni v koupelně. Špinavé spáry a plísně jsou důsledkem vlhkého a teplého klimatu v nevětraných prostorách a špatného úklidu. Šíří se vzduchem pomocí spor. Pokud jsou povrchy v koupelně zanedbávané, začnou se tvořit plísně. Ty mohou být zpočátku neškodné, časem se z nich může vyklubat tichý zabiják.

Jak vyčistit spáry v koupelně

Doporučená relativní vlhkost vzduchu v domácnosti je mezi 40-60 %. V koupelně se přitom vlhkost může vyšplhat až nad 90 %! Na sklech se tvoří mlha a zkondenzovaná voda se usazuje ve drážkách, spárách a škvírách, čímž se stává živnou půdou pro mikroskopickou flóru, k jejímž zástupcům patří Aspergillus, Penicillium, Cladosporium či Stachobotrys.

Nejen, že špinavé spáry působí nevzhledně, ale především jsou předzvěstí plísní. Plísně pak produkují nepříjemný zápach a znehodnocují prostředí svého výskytu. Když se jich včas nezbavíte, mohou se stát problémem nejen pro vaše zdraví, ale také pro váš majetek a způsobit nemalé škody.

Jak odstranit plíseň v koupelně

Abyste vyčistili špinavé spáry, nejprve se musíte postarat o plísně. Najděte jejich zdroj – typickým místem jsou hladké a keramické povrchy, spáry mezi kachličkami, odpadní kanálky a okolí umyvadla, vany, sprchového koutu a záchodu. Počínající plíseň odstraníte i přírodní cestou. Je-li však přítomná už delší dobu, bez chemie na ni budete krátcí. Naštěstí existuje mnoho přípravků určených na odstranění plísní. Mějte na paměti, že bez rukavic, respirátoru a větrání se neobejdete.

Jak vyčistit spáry v koupelně?

Pokud jste úspěšně zlikvidovali plíseň (nebo jste tento krok mohli přeskočit) , zaměříme se na čištění spár v koupelně. Jak vyčistit spáry? A co na černé spáry? Stačí si připravit zubní kartáček se středně tvrdým vláknem, kartáč, houbičku. Při i po čištění spár v koupelně je nutné pořádně vyvětrat a povrchy utřít do sucha. Nyní se můžete sami rozhodnout, čím vyčistit spáry v koupelně.

Jak vyčistit spáry v koupelně

Jak nejlépe vyčistit spáry

  • Ocet – ocet je skvělým pomocníkem v boji s nečistotami. Přelijte ho do rozprašovače a nastříkejte na povrchy. Funguje i jako skvělá dezinfekce, pokud ho smícháte s vodou v poměru 1:1.
  • Jedlá soda – jedlá soda, soda bikarbona, hydrogenuhličitan sodný – zázrak při pečení a při úklidu. Smíchat ji můžete s vodou či se saponátem, my doporučujeme ocet. Vzniknout by vám měla hustá kašovitá pasta, co zabere i na černé spáry. Tu naneste na spáry, nechte působit dle potřeby a následně vydrhněte.
  • Kyselina citronová a soda – alternativou k předchozí možnosti je kyselina citronová, která má velmi dobré čistící a bělící účinky. Přidejte horkou vodu dle návodu na obalu a smíchejte se sodou. Použít také můžete citronovou šťávu.
  • Bělidlo na prádlo a soda – bělidlo se sodou smíchejte v poměru 1:3, hmotu naneste na spáry, nechte působit alespoň 30 minut a následně vydrhněte.
  • Odlakovač – další možností, jak vyčistit spáry v koupelně, je použití odstraňovače laku na nehty (ideálně s obsahem acetonu).
  • Zubní pasta – zaručeně nejvoňavější možností čištění spár v koupelně je čištění zubní pastou, která má navíc abrazivní a bělící účinky.

Upozornění: ocet použijte pouze na silikonovou spárovací hmotu. Nepoužívejte na injektážní spárovací hmotu, jelikož ocet reaguje s vápnem!

Jestliže máte doma parní mop či parní čistič, máte vyhráno. Díky páře a tlaku vyčistí mastnotu a špínu ve spárách. Čistí a dezinfikuje a dokáže zahubit až 99 % bakterií.

čištění spár v koupelně

Prevence špinavých spár a plísní

Už víme, jak vyčistit spáry v koupelně. Existuje však způsob, jak předejít špíně i plísni? Nejdůležitější je pravidelný a důkladný úklid a řádné odvětrávání místnosti. Pokud nemáte v koupelně okno, je potřeba zajistit kvalitní a funkční ventilátor. Abyste předešli špinavým spárám a vzniku plísní, je potřeba tyto kroky neustále dodržovat.

Tip: Pořiďte si vlhkoměr, díky kterému budete vždy vědět, zda vaše místnosti nepřekračují doporučené hodnoty vlhkosti vzduchu.