Na zimu se nezazimují jen některá zvířata, ale i stavby a především ty, kde stavební práce ještě neskončily, je také potřeba připravit na zimu. Ať už stavíte svépomocí, nebo máte najatou stavební firmu, je dobré vědět, jaké všechny kroky je před zimou na hrubé stavbě třeba provést, koneckonců je to vaše investice a měli byste si sami zkontrolovat a pohlídat, že je před zimou vše, jak má být. Škody napáchané mrazem na hrubé stavbě mohou být tak velké, že se může stát, že budete muset část stavby zbourat a postavit znovu.
Se zazimováním stavby je třeba začít ještě před tím, než klesnou teploty pod bod mrazu. Pokud máte už hotovou střechu, izolace a rozvody tepla a budete dodělávat jen interiérové práce, není třeba žádných úprav. Pokud jste naopak téměř v začátku, například když se protáhlo vyřizování stavebního povolení a máte teprve betonovou základovou desku, pak ji stačí zakrýt fólií, a nejlépe okolí vysypat štěrkem, aby z něj nešla vlhkost a na jaře nebylo všude bláto. Zásadní je ochrana nosných konstrukcí před zimou a vlhkem, ideální je zastřešit stavbu ještě před zimou, alespoň provizorně, pokud to však nestihnete, musíte zakrýt konstrukci tak, aby tam nepronikala vlhkost, a navíc vytvořit žlaby a svody na odtékání vody. Pokud přece jen chcete střechu dodělat ještě na začátku zimy, existují materiály upravené na teploty až do mínus pěti stupňů, díky kterým je možné pokračovat ve stavbě i v mrazech.
Mimo zajištění stavby samotné před povětrnostními vlivy, nezapomeňte ani na zajištění proti zlodějům. Stavební materiály se kradou více, než si myslíte a lákavě nechané na hromadě, když kolem domu nikdo není, si přímo říkají o odcizení. Proto je vhodné všechny materiály někde uskladnit a myslet i na to, že některé je třeba i chránit před zimou. Stejně tak i pokud máte nainstalovaný kotel a radiátory, je vhodné je demontovat a uskladnit na bezpečném místě. Stavbu nezapomeňte v zimě jezdit pravidelně kontrolovat, jestli do ní někde nezatéká a zda je vše, jak má být.