Vlastnit pozemek je v dnešní době jedna z nejlepších dlouhodobých investic. Druhů takových pozemků je nespočet a jejich využití se vlastník od vlastníka liší. Co když ale chcete využití vašeho pozemku z nějakého důvodu změnit? Co vše je k takové změně potřeba a jak postupovat? To a mnohem více si řekneme v dnešním článku.
Obsah
Druh vs využití pozemku
Druhů využití pozemku je celá řada a odvíjí se nejen od vzhledu a konzistence jeho půdy, ale závisí zejména na aktivitách, které jsou zde prováděny.
Veškeré druhy pozemku jsou, společně s druhy využití, rozděleny v katastru nemovitostí, přičemž druh pozemku označuje jeho základní charakteristiku a způsob jeho využití pak specifikuje konkrétní účel, například obytná zástavba, průmyslová výroba nebo rekreace.
Konkrétní druhy využití pozemku
Druhů využití pozemku je celá řada a je důležité jeho správné určení pro daňové účely a dodržování stavebních předpisů. Zde je základní přehled druhů využití pozemku:
- Orná půda: Pozemek obdělávaný za účelem produkce plodin.
- Zahrada: Pozemek využívaný pro pěstování zahradních plodin nebo okrasných rostlin.
- Lesní pozemek: Pozemek pokrytý lesním porostem, sloužící k produkci dřeva a dalším funkcím lesa.
- Zastavěná plocha a nádvoří: Pozemek zastavěný stavbou nebo tvořící nádvoří, dvůr apod.
- Ostatní plocha: Pozemek, který nelze zařadit do výše uvedených kategorií, například komunikace, hřbitovy apod.
Kdy mohu chtít změnit využití pozemku?
Důvodů k žádosti o změnu využití pozemku může být mnoho. U zemědělské půdy jde například o zlepšení výnosnosti, optimalizaci hospodaření, reakci na změnu podnebných podmínek nebo nové plány s pozemkem – ornou půdu tak můžete chtít změnit v zahradu. Změna využití není ničím neobvyklým, ale v některých případech může vyžadovat složitější a časově náročný administrativní proces.
Co vše je potřeba ke změně?
Ke změně využití pozemku musíte podstoupit několik kroků a to zejména ve spolupráci se stavebním úřadem, který vydává konečné rozhodnutí a stanovuje podmínky pro využití pozemku.
Na stavební úřad je nutné dodat žádost, přičemž příslušná žádost musí obsahovat následující:
- identifikační údaje žadatele – jméno a přijmení, adresa trvalého pobytu
- identifikace pozemku – katastrální území, parcelní číslo, druh pozemku dle katastru nemovitostí
- popis stávajícího a nového využití pozemku – včetně odůvodnění zájmu o změnu
- dokumentace – situační výkres současného stavu území v měřítku katastrální mapy a nového využití, případně další výpočty a posudky dokládající navrhovanou změnu
- stanoviska a vyjádření – např. dotčených orgánů či dopravců (pokud jsou ke změně nutné)
- další přílohy – plná moc v případě zastupování žadatele, doklad prokazující vlastnické právo, souhlas účastníků řízení
Jak žádost podat?
Žádost se podává na místně příslušný stavební úřad podle umístění stavby. Úřad posoudí, zda je záměr v souladu s územně plánovací dokumentací, a vydá rozhodnutí o povolení změny využití území, případně stanoví podmínky pro nové využití. Podání žádosti je možné i online přes Portál stavebníka.
Kolik mě změna bude stát a jak dlouho trvá její vyřízení?
Změnu druhu využití pozemku je nutné řešit co nejdříve, jelikož se jedná o poměrně zdlouhavý proces. Trvá několik měsíců a to v závislosti na složitosti případu i rychlosti samotného úředního procesu.
Proces je navíc spojen s náklady, které mimo jiné zahrnutí:
- Poplatek za podání žádosti, který se liší podle konkrétního úřadu (obvykle několik stovek až tisíc korun).
- Náklady na odborné posudky (několik tisíc korun).
- Případné administrativní poplatky.
Samozřejmě v případě, že chcete z orné půdy vytvořit zahradu, musíte do celého procesu zahrnout i výdaje s tím spojené např. na vybavení nutné k přeměně půdy, stavební materiál, vybavení do zahrady aj. Částka se tak může v tomto případě vyšplhat i do několik desítek až stovek tisíc korun (v závislosti na velikosti zahrady a zvoleného vybavení a designu).
Pokud vás zajímá více o možnostech přeměny vaší zahrady, mohl by vás zajímat náš článek o moderních zahradách.
Zdroje: Portal GOV , Portal stavebníka , Farmito
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.