S podzimem přibývá studených dnů a stejně tak i starostí se zazimováním bazénů. Zazimování bazénu však nemusí být taková věda, jak se na první pohled zdá! Správné zazimování bazénu je klíčem k jeho dlouhé životnosti a bezproblémovému užívání. Jestliže budete dodržovat přesný postup a poslechnete naše rady, váš bazén se vám odvděčí svou dlouholetostí.
V dnešním článku vám prozradíme, kdy zazimovat bazén, vysvětlíme si krok po kroku, jak zazimovat nadzemní bazén a jak vypustit bazén na zimu a dozvíte se, jak zabránit zamrznutí vody v bazénu.
Jak zazimovat venkovní bazén?
Pokud máte venkovní bazén, měli byste vědět, kdy zazimovat bazén. Jestliže teplota vody trvale klesne pod 10 °C, je nejvyšší čas přichystat bazén na přezimování venku. Zazimování bazénu je účinné jen v případě, že jej učiníte v ten správný čas.
A jak zazimovat venkovní bazén? Nejprve důkladně propláchněte pískové filtrace a bazén vysajte, mimo filtraci a přímo do odpadu. Vysátím a vyčištěním pískové náplně filtrace současně snížíte hladinu vody do výrobcem stanovené zimní úrovně. Většinou se úroveň udává pod trysky a skimmer.
Dalším krokem pro to, jak zazimovat nadzemní bazén, je odpojení elektřiny. Vypněte jističe a odvodněte bazénové čerpadlo a ostatní bazénové technologie (potrubí, hadice). Pokud se vaše bazénové technologie nachází v šachtě u bazénu nebo v zahradním domku, tedy v místech s teplotou pod bodem mrazu, je nutné technologie úplně odmontovat a uložit na suché a teplé místo.
Je důležité zkontrolovat hodnoty pH vody, které by mělo dosahovat hodnot v rozmezí 7-7,4 a množství chlóru, které by se mělo pohybovat v rozmezí od 0,6-1 mg/l. Pokud hodnoty nesedí, můžete je upravit pomocí bazénové chemie. Správnými hodnotami zajistíme maximální účinnost přípravku zazimovač bazénové vody. Tento speciální zazimovací roztok je potřeba dávkovat dle návodu podle stanoveného množství pro teplotu vody pod 10 °C. Jeho účinnost se v chladné vodě zvyšuje a prodlužuje. Tím je jisté, že bude fungovat i v další letní sezóně.
Posledním krokem v zazimování venkovního bazénu je zabezpečení bazénu proti prasknutí v důsledku rozpínajícího se ledu. Jak zabránit zamrznutí vody v bazénu? Použijte zimní dilatační plováky. Ty lze díky háčkům spojit k sobě, aby vytvořili řetěz v délce odpovídající úhlopříčné délce vašeho bazénu.
Tyto plováky v sobě mají závaží, které zajistí jejich ponoření do vody přibližně do poloviny. V tomto místě se pak nachází pružná dutina, do níž se led rozpíná. Plováky je třeba uložit do bazénu a připevnit k jeho okraji. Pouze tímto způsobem si pojistíte ochranu bazénu před působením tlaku, který led vyvíjí do všech stran bazénu. Nakonec bazén zakryjte krycí plachtou.
Jestliže máte bazén, který nelze přes zimní měsíce nechat venku, je postup zazimování bazénu podstatně jednodušší. Bazén stačí vypustit, odmontovat veškeré příslušenství a před tím, než jej uložíte, jej důkladně zbavte všech nečistot a nechte pořádně vyschnout. A pamatujte na to, že bazén byste měli poskládat, nikoli srolovat, čímž zabráníte vzniku překladů.
Jak vypustit bazén na zimu?
Možností, jak vypustit bazén na zimu, je několik. Vypouštění bazénové vody lze provést:
- S pomocí ponorného čerpadla – Výhodou je rychlost vypouštění vody a možnost odčerpat vodu až do dna (v případě starších modelů je třeba dno vysušit či vysát).
- Přes filtraci – Bazénovou hadici vložte do skimmeru a na filtračním zařízení nastavte ventil do polohy Odpad, čímž zapnete vypouštění.
- Pomocí ventilu – Vypouštěcí ventil otevřete a voda sama odteče. Nevýhodou je nemožnost určit směr odtoku vody, takže hrozí zatopení pozemku, a dlouhá doba vypouštění. Dno bazénu musíte zvlášť vysát či vysušit.
- Hadicí – Hadici ponořte do bazénu, druhý konec ucpěte palcem a trochu s ní zatřepte, aby se dovnitř dostala voda. Poté hadici nasměřujte dolů na zem, prst oddělejte a voda sama odteče. Nevýhodou je dlouhá doba vypouštění.
Zazimování protiproudu
Jakmile máte vodu pod úrovní protiproudu, doporučuje se dvakrát až třikrát pustit na pár vteřin, aby se z trysek dostala veškerá voda. Následně je zapotřebí povolit šroubení na ventilech v šachtě.
Pokud máte u protiproudového čerpadla odvodňovací šroub, tak jej stačí jen povolit. Jinak je potřeba demontovat čerpadlo a vodu z něj vylít.
V neposlední řadě je nutné ještě vysušit tryskovou část protiproudu.
Kdy zazimovat venkovní bazén?
Zazimování bazénu by mělo proběhnout ve chvíli, kdy se venkovní teplota v noci trvale nepohybuje pod bodem mrazu, ale teplota vody trvale klesla pod 10 °C. Vhodná doba na zazimování venkovního bazénu je tedy v průběhu října či listopadu, s ohledem na aktuální teplotu a počasí.
Předčasné zazimování? Chyba!
Může se zdát logické bazén připravit na zimu hned po tom, co jej přestaneme používat. Přece jen provoz bazénu není zadarmo. Jestliže se však rozhodnete zazimovat nadzemní příliš brzy a nepočkáte na ten správný moment, bude to mít za následek vyšší náklady a více práce.
Obecně platí, že pokud teplota vody ukazuje nad 10 °C, musíte přípravku zazimovače použít dvojnásobné množství. Také ovšem platí, že účinnost přípravků pro zazimování bazénové vody se s postupem času snižuje. A pokud správné dávkování zazimovače nezaregistrujete a neupravíte dle teploty, je více než pravděpodobné, že při jarním úklidu v bazénu objevíte zelenou vodu. Je tedy mnohem efektivnější i úspornější bazén zazimovat až těsně před zimou.
Věděli jste, že vodě, která má pod 10 °C, je výrazně snížen počet bakterií, řas a jiných mikroorganismů? Protože zazimovač bazénovou vodu zakonzervuje, je nezbytné, abyste roztok přimíchali do vody, které obsahuje minimální množství těchto mikroorganismů.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.