Jak založit kompost, co na něj patří a jak proces urychlit?

Jak založit kompost, co na něj patří a jak proces urychlit?

Jste hrdým majitelem zahrady a trápí vás problematika kupícího se bioodpadu, nebo snad žijete v bytě a trápí Vás smradlavý koš? Čtěte dál a dozvíte se spoustu užitečných rad, tipů a triků týkajících se kompostování a přeměny shnilého jídla na hnojivo, které pomůže vašim němým zeleným mazlíčkům dosáhnout plodnosti a velikosti.

Co je to kompost a k čemu slouží?

Kompost je rozkládající se biologická hmota vhodná na hnojení půdy. Jedná se o efektivní a ekonomický způsob jak přeměnit něco, co vám hnije v koši na pěstitelský klenot a nebo se lehce zbavit odpadu aniž byste přispívali na lokální skládku. Součástí kompostu se může stát slupka od banánu, ale i shnilá brambora, plevel nebo dokonce křeček Bertík, kterého děti zapomněli nakrmit.

Jak funguje kompostování?

Jednoduše řečeno, vyhoďte vše co může uhnít na jedno místo a počkejte, až to shnije natolik, že už nepůjde poznat o jaký předmět se jednalo. Když na věc ale půjdeme více technicky zjistíme, že tento přírodní proces, který přetváří zesnulou flóru a faunu na kvalitní hnojivo lze využít velmi vytříbeným a odborným způsobem.

Jak na kompost?

Je zde svatá dvojice faktorů, které mají hlavní vliv na kvalitu kompostu a procesu rozkladu. Jedná se o vzdušnost a materiál. Kompost musí dýchat, jeho součástí budou bakterie, hmyz, žížaly a  jiné drobné organismy, a našim úkolem je vytvořit pro ně příjemný a útulný domov a usnadnit jim přístup k jídlu.

Obyvatelé našeho kompostéru budou zároveň potřebovat chutné jídlo, a bylo by od nás hezké kdybychom pro ně připravili stravitelné kousky. Proto do kompostu nedávejte kameny, hřebíky ani plasty. Takové prkno co už nemůžete použít ke stavbě bude sice pro tamní brouctvo poživatelné, ale sousto tohoto kalibru vydrží v kompostéru věky, je proto lepší udělat z prkna piliny.

Co patří na kompost?

Zde je tabulka věcí, které do správného kompostu patří:

Typ odpadu Vlhkost [%] Organické látky [% suš.]
Kuchyňský odpad 65–80 75–88
Odpad ze zeleniny 80–90 85–90
Listí 15–40 88–94
Sláma obilovin 13–20 92–96
Piliny 40–70 97–99
Výlisky z ovoce 65–87 78–92
Stromová kůra 40–70 94–98
Popel ze dřeva 5–40 4–10

Jak na kompostér?

Kompostér je nádoba, či prostor kam budete ukládat váš bioodpad a může nabývat spousty podob. Nejprofláklejší podobou kompostéru je tlející hromada v rohu zahrady, ale my se spolu pokusíme přijít na mnohem elegantnější a efektivnější metodu naší zahradní alchymie.

Pokud máte do kapsy hluboko, ale umíte to s nářadím, není nic jednoduššího než si kompostér vyrobit z prken a latí co vám zbyly v dřevníku. Stlučte dohromady dřevěnou klec o velikosti jednoho kubického metru bez dna a můžete kompostovat.

Pokud chcete svůj výtvor ještě trochu vylepšit doporučujeme prkna zbrousit a pořádně naimpregnovat aby se váš kompostér nestal součástí kompostu. Broučkům, kteří si na kompostu pochutnávají by se mohl zamlouvat.

Další varianty kompostéru

V dnešní době naleznete na internetu houfy kompostů ke koupi. Pokud generujete velké množství kompostu doporučuji zakoupit velký plastový kompostér nebo klec. Nemáte-li však potřebu vytvářet takové množství kompostu, můžete si pořídit nebo vyrobit takzvaný rotační kompostér. Jedná se o buben na rožni, který vám umožní kompost lehce míchat.

Jak na kompost v bytě?

Pokud žijete v bytě i zde je možnost kompostovat. Stačí vám květináč a pytlík nebo sáček, který je buďto z tkaniny, nebo má v sobě vhodné otvory. Opět nám jde o to aby se do kompostu dostal vzduch. Kompost takto vzdálený od země je ale dobré ještě obohatit o hnojivo a bakterie aby se zajistil kvalitní proces rozkladu.

Malé upozornění pro vás, tento bytový kompost může zapáchat, je lepší ho  dát na balkón, nebo na jiné místo kde je vzduch a nebude tolik zasahovat do života sousedů. Můžete jej třeba zavěsit do ulice mimo okna do obývacích pokojů.

Jak se starat o kompost?

Kompost je vlastně malá farma a když ho necháme bez dohledu a budeme ho jen zanášet nekonečným množstvím posečené trávy tak nebude dobře fungovat. Proto je potřeba kompost promíchat, nebo popřeházet pomocí vidlí nebo jiného náčiní, ideálně alespoň jednou do měsíce. Dále je dobré dbát na správně složení.

Organizmy žijící v kompostu potřebují hlavně dusík N a uhlík C. Možná si říkáte, nejsem vystudovaný chemik, jak poznám v čem je hodně dusíku a v čem hodně uhlíku. Zjednodušeně řečeno, dusík najdete hlavně v zelené části rostlinstva a uhlík ve všem ostatním. Ideálně byste měli mít alespoň dvacetkrát tolik uhlíkového materiálu než dusíkatého.

Jak urychlit proces v kompostu ?

Váš kompost můžete ještě obohacovat o složky, které urychlí proces přeměny. Takovými složkami jsou například hnojivo, uzrálý kompost a bakterie které naleznete ke koupi online. Babička by vám možná poradila, že by se měl kompost občas zasypat vápnem, vápno sice urychlí zrání a odstraní zápach, ale také zabije spoustu organismů, které nám s kompostem pomáhají, takže sypte s rozvahou a cíleně.

Fáze kompostu

Kompostování má tři fáze:

jak zalozit kompost

Co si z toho vzít?

Kompostování je ekonomické, pragmatické a pro někoho dokonce i zábavné. Můžeme zde pozorovat sílu přírody a obdivovat koloběh života. Navíc kompostovat může každý a je to i prospěšné pro stát, který ocení když si svůj biologický odpad zpracujete místo toho, aby se odvážel na rostoucí skládku. Zapáchající kuchyňský koš nikdo nechce, založte si kompost a nebudete litovat.

Zdroje: Kompostování(Wiki), Kompostování, Kompost,