Dilema ohledně WC na zahradě trápí nejednoho chataře. Řešíte, jak udělat WC na zahradě? Nevíte si rady, který typ toalety bude pro vás nejlepší?
Přinášíme vám srovnání dvou nejoblíbenějších typů suchých toalet. Jak udělat WC na zahradě? Vybrat raději suchý nebo chemický záchod na zahradu?
Jaké jsou jejich výhody? Kam s odpadem z chemického záchodu? Čím zasypávat suchý záchod?
Jak udělat WC na zahradě?
Suchý záchod či suché WC představuje vhodné řešení pro objekty bez dostupné kanalizace. Je to způsob, jak vyřešit WC na zahradě, která není připojena k inženýrské síti.
Suché WC slouží tam, kde běžný záchod nelze napojit na odpad.
Suchý záchod využívají domkaři, chataři a chalupáři, ale také stavební firmy. Suché WC je ideální na zahrady bez dostupné kanalizace, také například do karavanu či do lodi.
Znát je můžete také z festivalů, tržišť, koupališť. Zkrátka se hodí všude tam, kde není možné použít klasické splachovací WC.
Suchý záchod dělíme na několik typů. My se dnes zaměříme na dva nejběžnější typy toalet pro rekreační objekty:
chemické WC a kompostovací suché WC. A otázka tedy zní – suchý nebo chemický záchod na zahradu? Jak vyřešit WC na zahradě?
Chemický záchod
Chemické WC bývá v rekreačních objektech obvykle zabudované, ale existuje i v přenosné variantě. Mobilní chemický záchod nevyžaduje připojení na vodovod, ani na odpadní řád či elektrickou přípojku.
Chemické WC sestává ze dvou částí. Horní části tvoří mísa a splachovací nádrž a spodní část tvoří odpadní nádrž. Tyto části odděluje záklopka, která zajišťuje, že z odpadní nádrže neproniká zápach.
Menší nádrž je napojena na čistou vodu a slouží ke splachování. Větší nádrž, která je určena ke skladování opadu, je napojena na odpadní vodu. Jak funguje chemický záchod na zahradu?
Jak funguje chemické WC?
Chemické WC funguje na principu rozkládání fyziologického odpadu a eliminace přirozeného rozkladu za pomoci chemického roztoku.
Před použitím chemické toalety je nutné do její odpadní nádoby vložit speciální chemické přípravky a podle potřeby je doplňovat.
K dispozici jsou tyto chemikálie ve formě tekutiny, gelu, kapslí či kazety. Roztok je nutné zalít menším množstvím vody.
Chemickým přípravkem je v tomto případě rozkladová chemie, pro který se kvůli její barvě vžil název modrá chemie. Nejspíš jste také slyšeli i o zelené chemii, která je ekologičtější variantou tohoto roztoku.
Kam s odpadem z chemického záchodu?
Pokud do chemické toalety používáte ekologicky rozložitelné náplně, můžete jeho obsah vylít do záchodu či domácího odpadu.
V případě, že jste zvolili silnější chemické prostředky, je nutné odpad vylít do speciálních výlevek, jež jsou k tomu přímo určeny.
Do chemické toalety smíte házet jen speciální toaletní papír, který se na rozdíl od toho běžného v chemickém roztoku snadno rozloží.
Po odstranění obsahu je zapotřebí odpadní nádrž vypláchnout čistou vodou. To zabrání hromadění nežádoucích usazenin. Chemické WC je nutné pravidelně vyprazdňovat.
Jak často, to záleží nejen na četnosti jeho používání, ale také na ročním období a použitých chemických přípravcích. Zpravidla je nutné chemický záchod vypouštět každých 7 dní.
Chemické WC: Nevýhody
Chemické WC má kromě benefitů také negativní aspekty. Chemikálie znečišťují půdu a mají tak negativní dopad na životní prostředí.
Provozní náklady jsou vyšší než u kompostovací suché toalety z důvodu potřeby doplňovat chemikálie. Při nesprávném zacházení může chemický záchod zapáchat.
Suchý záchod
Kromě chemické toalety můžete na svou zahradu také zvolit ekologičtější variantu, kterou je kompostovací suchý záchod.
Jak již název napovídá, suchý záchod funguje bez splachování vodou a bez chemikálií. Je tedy šetrný k životnímu prostředí.
Díky inovativním technologiím jsou kompostovací suché WC stále oblíbenější a dostupnější.
Navíc vynikají mnoha výhodami – suchý záchod není třeba napojovat na vodu ani kanalizaci a je ekologický, takže nepotřebujete investovat do žádné chemie. A díky propracovanému odvětrávání se nemusíte obávat zápachu.
Čím zasypávat suchý záchod?
Suchý záchod lze zasypávat pilinami, které jsou snadno dostupné, levné, efektivně absorbují vlhkost a potlačují zápach, ale mohou obsahovat chemikálie, které škodí kompostovacímu procesu.
Nebo také dřevěnými štěpkami, které jsou sice ekologicky šetrné, bez chemikálií, dobře absorbují vlhkost a potlačují zápach, zato jsou dražší než piliny. Také rašelinou, jež má vysokou absorpční kapacitu, neutralizuje pachy a podporuje kompostování.
Dalšími možnostmi, čím zasypávat suchý záchod, je listnatá zemina a kompost. Ty jsou vysoce absorpční, ekologické a podporují kompostování. Kromě výše uvedených materiálů lze však použít i popel ze dřeva, suché listy nebo slámu.
Suché WC: Nevýhody
Kromě výhod, které však suchého záchodu převládají, jsou tu i možné nedostatky.
Suché WC má mnohem vyšší pořizovací cenu než chemické WC. Suché WC je nezbytné pravidelně vyprazdňovat a odpad kompostovat. A citlivější osoby mohou mít s eliminací odpadu problém.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.