Tepelná čerpadla zvládnou i mrazy

Tepelná čerpadla zvládnou i mrazy

Tepelná čerpadla jsou v dnešní době stále oblíbenějším způsobem vytápění domu, nebo ohřevu vody v domácnosti. Jsou ekologická i úsporná a mnoho lidí si je díky tomu oblíbilo. Pokud zvažujete, že si tepelné čerpadlo pořídíte, pak jste už určitě četli, na jakém principu funguje a jistě jedna z otázek, která vám již jistě musela přijít na mysl je, zda dokáže tepelné čerpadlo efektivně pracovat i v zimě. Tepelné čerpadlo pracuje totiž tak, že sbírá teplo z okolního prostředí, vzduchu, zemi nebo vodě a to pak předávají otopné vodě. Odkud potom má brát čerpadlo teplo, když je venku pod mrazem?

Kdo vlastní tepelné čerpadlo typu země -voda nebo voda-voda, které čerpá ze zemního vrtu nebo vodního toku, ten může být v klidu i když venku mrzne. Trochu horší to mají majitelé čerpadel na principu vzduch-voda, to totiž čerpá teplo z okolního vzduchu a jeho efektivita tak může v mrazivých dnech klesnout. Ovšem, že kvůli tomu budete mrznout, se bát nemusíte, vzhledem k tomu, že s tímto problémem můžete počítat dopředu, máte mnoho možností jak ho řešit.

V první řadě můžete problémům předejít již při samotném výběru tepelného čerpadla, buď zvolit jiný typ, nebo si dát velmi záležet aby vámi vybrané čerpadlo bylo opravdu kvalitní. Ty méně dobrá totiž v mrazech opravdu mají nižší účinnost. Ty od renomovaných výrobců by vám neměly selhat ani při teplotě −25 °C. Při nízkých teplotách, se také stává, že čerpadlo má na pár dnů méně efektivní avšak stále úsporný provoz. Pro takové případy se rozhodně hodí mít záložní elektrokotel, ten vám zajistí, že i v těch největších mrazech budete mít doma příjemně teplo.

U starších čerpadel je také třeba si dávat pozor, aby nezamrzly. K tomu dojde, když venkovní je venkovní jednotka celá obalená ledem. To však hrozí jen u starších zařízení, ty modernější se umí samy odmrazit. A poslední rada na závěr, když teprve přemýšlíte, že si tepelné čerpadlo pořídíte, přemýšlejte i nad tím, kam ho umístíte. V zimě kvůli tomu aby zvládalo bojovat s mrazy, bývá jeho provoz hlučný.