Elektřina je dobrý sluha ale zlý pán, a tak je potřeba ji pořádně kontrolovat a hlídat. Pokud naznáte, že elektroinstalace v domě už nejsou, co bývaly a potřebovaly by vyměnit, neváhejte ani minutu, může se vám to velmi nevyplatit. V “lepším” případě jenom vyhořením domácnosti, v tom horším, úrazem elektrickým proudem. Ze stejného důvodu není dobrý nápad se do této rekonstrukce pouštět na vlastní pěst, i když by vás mohla lákat i o desítky tisíc nižší cena, o které se zmiňují stránky s návody jak na elektroinstalace svépomocí. Vždy se vám na nové elektroinstalace vyplatí najmout si odborníka, můžete si být jistí, že nedojdete k úrazu při opravě samotné ale ani při následném užívání.
Co je však práce pro vás, pokud jde o domácí elektroinstalace, si dobře rozmyslet, kde chcete mít zásuvky, a tedy elektrospotřebiče a kolik jich budete využívat. Je dobré myslet na to, že zásuvka za skříní vám moc užitečná nebude, že v kuchyni potřebujete dost zásuvek na zapojení rychlovarné konvice, mixéru i mikrovlnky a v dnešní době zásuvku asi ani nechcete mít moc daleko od postele kvůli nabíjení mobilu.
Dobré rozvržení zásuvek je také potřeba, aby nedocházelo k přetěžování obvodů a jističů. Jeden obvod vždy zvládne jen určitý počet zařízení, a proto myslete raději rovnou na více zásuvek, než později pořizovat prodlužovačky a přetěžovat ji. Mimo tato jednoduchá a praktický pravidla pro umisťování zásuvek a rozvodů elektroinstalací platí také normy a vyhlášky, se kterými vám právě nejlépe pomůže odborníka zajistí, aby vše bylo, jak má být. Zvláště přísná pravidla jsou pro koupelnu a kuchyň kde hrozí největší nebezpečí úrazu. Mimo počáteční rozhodování o umístění zásuvek je na vás i konec samotný, a to vybrat si vzhled vypínačů, a zásuvky u kterých v případě potřeby nezapomeňte na zabezpečení kvůli dětem.