V zimě se bez topení zkrátka neobejdeme. To však neznamená, že za něj musíme každoročně platit astronomické částky. K tomu, abychom mohli topit méně, a i přesto byl náš domov hřejivým místem, jej stačí správně zateplit. Zateplení fasády domu nám totiž může ušetřit až 50 % nákladů za vytápění. Efektivně navíc slouží také v létě, kdy náš dům chrání před pronikáním tepla dovnitř. Pokud budeme při výběru a aplikaci zateplovacích systémů důslední a nebudeme hledět na každou korunu, může nám zateplení vydržet až 50 let. Je však důležité nepodcenit výběr kvalitního materiálu a firmu, která nám zateplení provede.
Každému zateplení by měl předcházet energetický posudek provedený odborníkem. Následně bychom si měli nechat připravit projektovou dokumentaci, ve které bude uvedený vhodný typ a ideální tloušťka zateplovacího systému. Ten se může stavbu od stavby lišit. Roli hraje nejen materiál, ze kterého je dům postaven, ale také například jeho stáří či poloha. Je proto dobré, nechat si vše zjistit na míru přímo našemu domu. Vyhneme se tak tomu, že bude výsledná izolace nedostatečná, nebo za ni dáme naopak víc peněz, než je doopravdy nutné. Na druhou stranu se na tloušťce izolantu rozhodně nevyplatí šetřit. Rozměry izolantů se pohybují zhruba od 5 ti do 20 ti centimetrů tloušťky materiálu. Ideální je potom zhruba 14-16 centimetrů.
Obzvláště obezřetní bychom potom měli být při výběru firmy, která nám zateplení provede. I když tuto službu nabízí prakticky každá stavební firma, ne všechny ji provedou stejně dobře. Jako u jiného zboží a služeb je i tady na místě využít co nejvíce referencí bývalých klientů firmy a ověřit si nejen výslednou kvalitu, ale také komunikaci a efektivitu práce.
Když už zateplujeme, měli bychom zateplit celý dům. Rozhodně totiž neplatí, že zateplení poloviny domu nám ušetří alespoň polovinu toho, co bychom ušetřili s kompletní izolací. Úniky tepla se v tomto případě pouze přesunou do nezateplených částí domu a my tak prakticky peníze za izolaci vyhodíme z okna.