Koupili jste si nový byt a nemůžete se dočkat, až ho přetvoříte k obrazu svému? Nebo už cítíte, že váš byt nutně potřebuje změnu a nemůžete se dočkat, až přestavíte staré bytové jádro a dodáte svému bydlení moderní ráz? Pak jistě dříve nebo později budete řešit otázku, jaké povolení potřebujete, kdy musíte dát vědět sousedům a co vše je třeba zařídit ještě před samotným bouráním zdí.
Především pokud chcete provádět větší stavební úpravy, jako probourat zeď a spojit obývák s kuchyní, pak byste měli pozvat statika, abyste měli jistotu, že nezboříte nosnou zeď. Při stavbě nových příček je naopak potřeba posoudit, jestli je dům “unese”. Takový průzkum prospěje i starým bytům, abyste měli jistotu, že vám nespadne na hlavu. Dále nesmíte zapomínat na stavební úřad, někdy je třeba povolení, jindy stačí ohlášení a jsou i případy, kdy si návštěvu ušetříte úplně. To je právě tehdy, když stavební práce nezasahují do nosných konstrukcí, nemění vzhled budovy ani způsob jejího užívání. Pokud dojde ke změně užívání ale ne ke změně vzhledu nebo zásahu do nosných konstrukcí pak vám stačí ohlášení stavebnímu úřadu. Z toho je asi jasné v jakých případech se nevyhnete stavebnímu povolení.
O chystané rekonstrukci je také třeba informovat sousedy, minimálně už jen proto, ať se neleknou, až uslyší bourání a vrtání a na chodbě budou potkávat dělníky. Hlučné zásahy si rozhodně naplánujte na dobu, kdy budou v práci, ne na brzké ráno nebo pozdní večer, to byste si dobré sousedské vztahy nevybudovali. Také nezapomínejte po sobě uklízet, prach a štěrk co se dostane na chodbu.
Pokud se jedná o družstevní byt, pro rekonstrukci potřebujete souhlas družstva, kterému byt patří. V takovém případě i o stavební povolení musí žádat družstvo. Když máte byt v osobním vlastnictví, potřebujete povolení společenství vlastníků v případě, že rekonstrukce zasáhne do společných prostor, bude souviset s balkony, rozvody tepla nebo kanalizace.