Jaké roční období je ideální na stavbu domu?

Jaké roční období je ideální na stavbu domu?

Pokud se rozhodneme postavit si dům, měli bychom si celý proces stavby správně načasovat. Kromě toho, že stavbu nemůžeme začít dřív, než máme stavební povolení a než náš pozemek projde základními úpravami v podobě terénních prací, záleží také na ročním období.

Na volbu ideálního měsíce pro začátek stavby má vliv mimo jiné také materiál, ze kterého se rozhodneme dům postavit. Pokud stavíme zděný dům, ideálním obdobím pro jeho realizaci je jaro. Na jeře není ani zima ani horko, což vytváří ideální klima pro stavební práce. Jediné, co by mohlo stavbu teoreticky pozdržet jsou dlouhodobé srážky či podmáčená půda po zimě. Žádné jiné roční období nám však nenabídne takový teplotní komfort a dobré pracovní podmínky jako právě jaro.

Naopak nejméně se nám vyplatí stavět v zimě. Kromě toho, že bychom tak připravili stavitelům velmi nepříjemné pracovní podmínky, je realizace zděné stavby z hlediska používaných materiálů v zimě zkrátka nemyslitelná. Stavební materiály potřebují pracovní teploty vyšší než 5 stupňů Celsia. To se však nedá tvrdit o dřevostavbě.

Dřevostavba je v posledních letech velmi oblíbeným typem stavby, který využívá čím dál více lidí. Byla by však chyba představit si pod dřevostavbou pouze dřevěnou roubenku či srub v horách. Dřevostavby rodinných domů nejsou na první pohled od zděných staveb nijak rozeznatelné. To, že je hlavním stavebním materiálem dřevo totiž neznamená, že musí být nutně ve své přírodní podobě. Domy oděné do barevných omítek jsou tak vedle jiných staveb naprosto k nerozeznání.

Zatímco u zděných staveb jsou největším nepřítelem extrémní teplotní výkyvy, realizaci dřevostavby může nejvíc ohrozit déšť. Toho se však v zimě téměř nedočkáme, a proto by se toto období dalo považovat za ideální dobu začátku stavebních prací. Další výhodou dřevostaveb je také doba jejich výstavby. Zatímco na bydlení ve zděném domě si počkáme 12 až 43 měsíců, dřevostavba je připravená k nastěhování zhruba do roka. Moderní způsoby její výstavby dnes dokonce umožňují zkrátit dobu stavby až na tři měsíce. Začít stavět v zimě a v létě už si plnohodnotně užívat komfort našeho nového domu se zahradou je pro investory opravdu lákavá nabídka.