Pro někoho jen nutná součást každé místnosti, pro jiného naprosto zásadní prvek. Ať už se na podlahy díváme jakkoliv, chodit doma po neupraveném betonu by se asi nikomu z nás nechtělo a kobercům už dávno odzvonilo.
Pokud stavíme či rekonstruujeme dům, výběr podlahy hraje důležitou roli. Zatímco prapůvodně měla podlaha spíše praktickou funkci, dnes si jí můžeme dům poměrně stylově vyzdobit, nebo krásně podtrhnout jeho originální styl.
Trendy se mění téměř každý rok a s podlahami to není jiné. Zatímco před několika lety byly nejoblíbenější podložkou pro naše nohy linolea, později je zastínilo dřevo v podobě vrzajících parket, které později vystřídaly podlahy dřevo pouze imitující. Letos se na výsluní dostaly podlahy vyrobené nejnovějšími technologiemi a ekomateriály v podobě voděodolného materiálu. Mezi nejoblíbenějšími krytinami se však stále drží vinyl či dřevěné plovoucí parkety. Plovoucí podlahy člověka zaujmou nejen svým vzhledem ale také názvem. Co má vlastně slovo „plovoucí“ v názvu znamenat?
Tento typ podlah totiž není napevno přichycen k podkladu nebo ke zdi a podlaha se tak může dál rozpínat. K tomu se váží také pružící vlastnosti, které patří k benefitům těchto typů podlah. I když si to možná neuvědomujeme, chůze po plovoucí podlaze je totiž mnohem příjemnější a zdravější pro naše klouby.
Pokud si letos vybíráme podlahu a chceme jít s dobou, existuje několik rad, které bychom měli brát v potaz. Pokud například zvolíme dřevěnné podlahy, ať už z pravého dřeva nebo jeho imitaci, je dobré sáhnout po širokých prknech. Vůbec se tak nemusíme bát zvolit do interiéru podlahu širokou 17 a více centimetrů. V popředí se potom drží světlé barvy jako šedá, bílá, měděná nebo světle hnědá.
Ať už si vybereme jakoukoliv podlahu, je potřeba, aby měla nějaký podklad. Velice oblíbené jsou dnes takzvané anhydritové a betonové lité podlahy. Anhydritový litý potěr nabízí moderní, kvalitní a úsporné řešení každého interiéru. Vytvoří dokonale rovný povrch, který při pokládce dlažeb, plovoucích podlah a lepených finálních vrstev nepotřebuje žádné další aplikace nákladných samonivelačních vyrovnávacích materiálů. Lité podlahy nám také výrazně zkrátí čas stavby. Například zhotovení 100 metrů čtverečních lité podlahy zabere jen zhruba 80 minut.