Ačkoliv se zdá, že beton a asfalt jsou povrchy, které jsou takřka nezničitelné a nepůsobí na ně zub času, je pravda, že i tyto povrchy, ať už to jsou silnice nebo podlahy v průmyslových halách potřebují jednou za čas ošetřit a opravit, aby si zachovaly svou funkci a nebyly nebezpečné. Jaké jsou nejčastější úkony, které se provádějí, pokud jde o údržbu ale i budování nových betonových a asfaltových povrchů?
Nejstarší metoda povrchové úpravy je broušení za sucha kdy za pomocí diamantů nebo korundových brousících segmentů dohází o čištění a broušení. Cílem tohoto broušení je odstranit cementové mléko, tenkovrstvé nátěry nebo zbytky lepidel a zároveň srovnat a vyhladit povrch. Konečné mokré broušení potom očistí a zahladí povrchy. Velmi oblíbenou metodou je bezprašné broušení betonů bez přerušení provozu.
V mnoha průmyslových, výrobních nebo i skladovacích halách jsou kladeny vysoké požadavky na povrchy, v mnoha starších provozech se však podlahy vlivem času a náročného provozu vyhladily a mohly by být pro provoz nebezpečné. Proto existuje metoda zdrsnění povrchů pomocí bezprašného brokování, a to i bez vyloučení provozu. A jak si takové brokování představit? Při tomto procesu jsou ocelové broky vrhány pomocí metacího kola na vodorovný povrch a tím se dosahuje požadovaného efektu. Do takto zdrsněného povrchu se také hlouběji a lépe vsakují penetrační a napouštěcí materiály a ve většině případů tento povrch zpevňují. Brokování pomůže i v případě, kdy stará podlaha začíná prášit a prach znečišťuje klimatizaci nebo zboží na regálech. A nejen prášení je problémem starých povrchů, prasklinky a výluky také dokáží znepříjemnit provoz. Ovšem ani ty není problém opravit pomocí levného strojního špachtlování, broušením, frézováním a nátěry.