Koupě starého domu je pro investora často velkým dilematem. Na jednu stranu nám ušetří spoustu času stráveného vyřizováním stavebního povolení a měsíce nebo dokonce roky stavebních prací, na druhou stranu však musíme počítat s tím, že dům bude dříve či později potřebovat nějaké opravy. V těchto chvílích je potom nasnadě otázka, zda se nám prvotní ušetřené náklady nevrátí později i s úroky při náročných rekonstrukcích. Jednoznačnou výhodou novostavby je totiž fakt, že se stěhujeme do kvalitního, nově postaveného domu, který nám po pár letech nezačne „padat na hlavu“.
Pokud jsme se rozhodli pro koupi domu po předchozích majitelích, měli bychom si o jeho stavu zjistit co možná nejvíce informací. Pokud dům kupujeme od rodiny, která jej postavila před třemi lety a poté se rozrostla natolik, že se potřebovala přestěhovat do většího, asi nás příliš nepříjemností s opravami čekat nebude. Pokud však koupíme domek, který se dědil několik generací, měli bychom počítat s důkladnou rekonstrukcí. Tu je pochopitelně lepší provézt ještě před nastěhováním a zařizováním domu.
Jednou z věcí, která si u starých domů bude velmi pravděpodobně žádat opravu, je omítka. Stav původní omítky zjistíme poklepem zednického kladívka. Pokud povrch začne už po lehkém poklepání odpadávat, pravděpodobně máme tu čest s budovou ještě z předválečné doby. V tomto případě nám nezbude nic jiného, než celou omítku odstranit a udělat novou. U o něco mladších domků se však můžeme setkat i s místy, na kterých omítka drží lépe a její odstranění si žádá větší fyzickou námahu i časovou náročnost. Pokud je však omítka na převážné většině plochy dostatečně pevná, můžeme ji použít jako základ. I přes to však musíme odstranit veškerou malbu, která byla na omítku za ta léta nanesená. To může znamenat i několik vrstev.
Omítku bychom poté měli zafixovat, abychom předešli jejímu možnému dalšímu praskání. K tomu je určená takzvaná perlinka, která má podobu zpevňovací sítě. Tato práce už je však skutečně hodna profesionálů, a pokud se tedy zedničinou přímo neživíme, měli bychom si na zednické práce někoho najmout. Odborník nám může také poradit, do jaké míry je rekonstrukce skutečně potřeba a v jakém rozsahu je nutné ji provést. Díky profesionální práci si navíc můžeme být jisti, že nám nová omítka skutečně vydrží.