Základ stavby je návrh

Základ stavby je návrh

Stavebnictví je velmi rozsáhlý obor zahrnující mnoho odvětví přes pozemní stavby až například k přehradám. K tomu, aby vůbec nějaká stavba, ať už menší nebo větší mohla vzniknout, je zapotřebí zařídit mnoho věcí a povolení. Vybrat vhodné místo, provést všechny měření, vykopat základy, navozit materiál, sehnat dělníky a tak dále. Nejdůležitější je ale samotný návrh. Ten má na starost projektant. Projektanti mají za úkol narýsovat podklady pro danou stavbu do těch největších detailů jaké jsou požadovány, (hudebník také potřebuje noty, aby mohl hrát). Nese značnou zodpovědnost za to, že stavba bude dobře sloužit svému účelu a bude postavena dle norem a požadavků daného státu.

Jeden projet neboli návrh, zahrnuje spoustu dalších menších výkresů a všechno do sebe musí zapadat jako skládačka. Práce projektanta by se dala přirovnat třeba k preciznosti doktorů. I když projektant životy nezachraňuje tak nám lidem dává možnost lepšího a bezpečnějšího bydlení, pohodlnější dopravy a nebo abychom měli stále zdroje pitné vody. Stavebnictví je ale také obor, kde jeden člověk nezvládne sám vůbec nic. I sebelepší návrh nikdy nebude zrealizován, pokud k tomu nebude mít dostatečné prostředky. Stejně jako se stavba neobejde bez projektanta tak i projektant by se neuživil, kdyby jeho návrhy staveb nikdo nestavěl. Jedno bez druhého by prostě nefungovalo.

O vzájemný soulad už se starají určité firmy. Většinou projektantská firma s dobrým jménem má vyšší poptávku než projektant, který pracuje sám za sebe. Takovou společností je např. společnost Valbek, která je již na trhu 28let a jsou jedni z nejlepších projektantů a lídrů na trhu. Tato firma je velmi flexibilní, zahrnuje snad všechna odvětví, které ve stavebnictví známe od staveb přes silnice a tunely po mosty a vodohospodářské stavby. Mimo projektů a výkresů dělá i vizualizace, věnuje se ekologii, vytváří vlastní software a má velké možnosti v IT infrastruktuře. Obory působnosti společnosti jsou například Mosty a Geotechnika, Tunely, Kolejová doprava, Elektrotechnika, Pozemní komunikace, Dopravní inženýrství, Řízení a realizace projektů, Ekologické služby, Geologie, Technika a Sanace, Vodohospodářské služby, Technický dozor staveb, Geodézie, Vizualizace, Pozemní stavby, Inženýring, Rozpočty, Stavební výroba, Technologické celky.