Instalatérské práce má většina lidí spojené s vodou, toto důležité řemeslo však zahrnuje daleko více. Jde o instalaci rozvodů vody, odpadu, plynu, topení, větracích a klimatizačních zařízení. Instalatér vám udělá i přístavbu stávajících rozvodů, provede na nich změny, postará se o údržbu a opravy rozvodů. Instalatér v budovách a jiných stavebních dílech nainstaluje elektrické, plynové, olejové nebo naftové vytápění, neelektrické solární kolektory, udělá rozvod vody, nainstaluje sanitární techniku, poradí si i s rozvodem plynu, parního a vzduchotechnického potrubí. Vodu vám zavede nejen do domácnosti, ale i na zahradu do zavlažovacího systému.
A jak poznáte dobrého instalatéra? Třeba tak, že si přinese tlakovou pumpu, kterou se zkouší těsnost a pevnost vodovodů a topení. Za vaši přítomnosti celý systém natlakuje na 1,6 MPa a čeká, protože po dobu jedné hodiny by tlak v potrubí měl vydržet. Jestliže takto precizně kontroluje potrubí, můžete mu důvěřovat. A také tak, že instalatér, který vám udělal kanalizaci, umístí do potrubí těsnící válec, nafoukne ho, uzavře potrubí a zaplaví celý systém vodou až po okraj. Jestliže hladina neklesá, je kanalizace těsná. Jestliže u vaší novostavby instalatér zkoušku provede před vašima očima, natrefili jste na solidní firmu. Instalatér by také měl mít požadovanou kvalifikaci, mimo jiné být i držitelem svářečského průkazu. A dobrého řemeslníka poznáte také podle toho, jaké má nářadí, zejména kleště. Můžete si být jisti, že ten, který má staré, desítkami let používání ohlazené, ale kvalitní kleště, s nimi umí i dobře zacházet. Dobrého instalatéra najdete na doporučení od známých, od příbuzných a kamarádů. Zákazníci si na instalatérech cení také toho, že mají čisté montérky, chodí včas a před prahem si zouvají boty.
Základním nástrojem instalatéra jsou velké kleště pro povolování závitů. Možná jste viděli, že řemeslník se vždycky staví k potrubí tak, aby mu kleště při případném proklouznutí nevyrazily zuby. Když se závit nechce hnout, je možné vynaložit větší sílu, každý pohyb ale s sebou nese riziko úrazu. Zvláště na štaflích. Když nic nepomáhá, vnější část potrubí se nažhaví plamenem a nastává krátký okamžik na akci, než se teplem zvětší i vnitřní závit.