Výrobky ze dřeva, které nás překvapí

Výrobky ze dřeva, které nás překvapí

I když se může zdát, že dřevo je v dnešní době poněkud „zastaralým“ materiálem, a že bylo v mnohých oblastech lidského života nahrazeno plastem či jinými umělými materiály, pravdou je, že má v našich životech stále své místo. Takový výrobek ze dřeva má navíc mnohem vyšší hodnotu než plastový výrobek ze sériové výroby. A nejedná se z daleka jenom o umělecké předměty. Využijeme ho i v řadě sportů, kde bychom jej nečekali. Například takový dřevěný snowboard nebo surfové prkno patří mezi výjimečné, ale za to kvalitní kousky.

Dřevo má své důležité místo také v oblasti bydlení. Nejen dnes už výjimečné dřevěné podlahy, nebo celodřevěný nábytek, ale také samotné stěny domu mohou být vyrobeny ze dřeva. Domy ze dřeva, nebo- li dřevo stavby, začínají stoupat na oblíbenosti. Své místo v našich životech mají také vyřezávané umělecké předměty a pochopitelně hudební nástroje.

Možná si myslíme, že už známe všechny možní dřevěné výrobky a nic nás tedy nemůže představit. Existují ale lidé, kteří dřevo zpracovávají způsobem, jaký by nás možná ani ve snu nenapadl.

Někteří výrobci se například napadlo vyrobit auto, které bude celé ze dřeva, snad kromě kol. Vzniklo tak auto, jehož karoserie je zcela dřevěná. Ani v České republice jsme nezůstaly s dřevěnými dopravními prostředky pozadu a v roce 2017 u nás vznikl známý motocykl Jawa 250 v celodřevěné úpravě v poměru 1: 1 v reálné velikosti. Motocykl není funkční, ale na první pohled je od originálu k nerozeznání.

Dřevo můžeme obdivovat nejen v podobě netradičních výrobků, ale také co do velikosti jednotlivých výrobků. Málokdo by věřil, že ze dřeva může vzniknout něco většího než dvoupatrový rodinný dům. Existují však i mnohem vyšší stavby. Jednu z těch nejvyšších najdeme třeba v norském městě Bergen. Budova nese název Treet, měří neuvěřitelných 49 metrů a má 14 obytných pater. V České republice oproti tomu najdeme naprostou miniaturu betlému, který je umístěný do skořápky lískového oříšku a měří necelé tři centimetry. Jeho autor ho navíc vyřezával obyčejným nožem.

Dřevařské výrobky zkrátka nevymřely, naopak nás mají stále čím překvapovat.