Pod střechu se nesmí dostat ani kapka

Pod střechu se nesmí dostat ani kapka

Když se díváte na dům, první co vám zpravidla padne do oka, je střecha. Říká se, že je „korunou stavby“. Do velké míry je to výstižné, protože špatně udělaná střecha pokazí celý výsledek.

Pokud do prostor pod střechou zatéká, je nutné okamžitě hledat nápravu. Na zhotovení střechy je lepší si najmout stavební dozor, který pohlídá projektovou dokumentaci a zejména kvalitu vyhotovení. Jen drobnější zakázky zvládne živnostník, který je specialistou v daném oboru. A řemeslníků, kteří jsou mistry v pokrývačském řemesle, není mnoho. Jejich dovednost je nutná hlavně u složitějších zakázek, kdy se kryjí střechy složitých tvarů, nebo je použita náročná technologie, případně neobvyklý materiál jako břidlice nebo dřevěný šindel.

Ani jednodušší pokrývačské práce není radno podceňovat. Pokrývačství, to není jen pokládka, ale také znalost principů odvětrávání střech, volba a kvalitní provedení izolace. Dříve se krytina pokládala do malty, dnes se používají jednodušší způsoby, které umožňují pracovat celoročně. Jsou to suché technologie. Krytina se dodává s řadou doplňujících prvků, jako jsou krajové, půlené a prostupové tašky. Střecha se tak stává stavebnicí, v níž prakticky nejsou atypické prvky. Montáž je daleko snazší a vyšší je i kvalita provedení.  Dříve se na půdách sušilo prádlo nebo se tam odkládaly nepotřebné věci. Malé loužičky vody na podlaze nikoho příliš netrápily, majitelé domů se jen snažili, aby voda nepronikala dál. Dnes jsou přímo pod střechami obytné prostory a pokládku je potřeba udělat tak, aby se do podkroví voda v žádném případě nedostala. Proto se pod krytinu používají různé fólie, ty však pokrývač musí vhodně volit a zejména správně používat.

Šikmé střechy jsou i u novostaveb stále oblíbené a pokrývači se nemusejí bát, že by neměli do budoucna dostatek pracovních příležitostí. Musejí se však v oboru vzdělávat, zajímat se o nové prvky a technologie. O vysokou kvalitu práce mají zájem i dodavatelé střešních krytin, kteří školí odběratele svých výrobků tak, aby byla jejich produkce správně užita a sloužila ke spokojenosti zákazníka. Pokud se dílo nepodaří a do střechy zatéká, je jediným řešením přeložení krytiny. A to celou stavbu domu nebo rekonstrukci neúměrně a zbytečně prodražuje. Najít šikovného pokrývače se proto jednoznačně