Stavět dům nebo rekonstruovat byt?

Stavět dům nebo rekonstruovat byt?

Mít nový dům je snem mladých i starších, cesta k němu je však poměrně trnitá. První, co musíte mít, jsou peníze. Ty mnohé usnadňují, ale i když je máte, nemusíte dosáhnout cíle hned a k vaší plné spokojenosti. Stavebních parcel jsou spousty, ale záleží na tom, kde chcete v budoucnosti bydlet.

Jestliže jste nároční, chcete bydlet u lesa a zároveň u vody, chcete mít krásný výhled a dostupnou dopravu, čeká vás možná dlouhé hledání. Stává se totiž, že pozemky na těch nejhezčích místech nejsou určené pro stavbu. Tak si raději dopředu dobře prostudujte územní plán dané oblasti. Obsahuje i přesné vymezení toho, co se na pozemku dá stavět. Zjistíte i to, zda nejde o záplavovou oblast, případně ochranné pásmo. Jestliže najdete právě takový pozemek, jaký jste si vysnili a nemá žádné omezení, můžete si další bod odškrtnout. Čeká vás další krok.

Než začnete vyřizovat stavební povolení, ujistěte se, zda jsou všechny sítě na vašem pozemku nebo v jeho blízkosti zkolaudované – elektřina, voda, kanalizace, plyn. Teprve potom se můžete pustit do další administrativy, vyřizování stavebního povolení i další nezbytných úkonů před zahájením stavby, vybírání vhodné stavební firmy a také typu domu. Jestliže máte jasnou představu, jak by měl váš dům vypadat, možná si s dalšími úkoly poradíte hravě. Buď si najdete firmu, která vám postaví typový dům, nebo najdete renomovaného architekta, který splní všechna vaše přání. A stavební práce mohou začít.

Realizace na klíč je nejpohodlnější, dostanete komplexní záruku na dílo, ale tato varianta patří k nejdražším. Proto si stavebníci hledají různé firmy, které jednotlivé práce provedou. Získají finanční úsporu, ale stavba bude náročná na koordinaci, kontrolu prací, problém bude i v prokazování záruk. Základem je spolehlivá stavební firma, která má se stavbami podobného druhu zkušenosti. I když na ni dostanete reference, budete potřebovat stavební dozor. Počítejte i s tím, že dům s sebou nese nutnost zaplatit za oplocení, příjezdovou cestu, pohon brány, a také vybavení domu.

Možná si potom řeknete, že stavět dům je příliš náročné a nákladné. A že se raději pustíte do rekonstrukce bytu, protože to bude přece jen snazší. Svou práci na vašem bytu odvede hlavně šikovný zedník, zbytek udělají další řemeslníci.