Osazujeme podzimní truhlíky

Osazujeme podzimní truhlíky

Nastává čas, kdy se naše truhlíky s letničkami, které nám od jara zdobily okna, balkóny a terasy, mění v nepěknou, seschlou a odkvetlou dekoraci. Není potřeba propadnout melancholii z přicházejícího podzimu, jelikož i v tomto období můžeme mít truhlíky krásně rozkvetlé. Mezi asi nejběžnější podzimní kvetoucí rostliny patří chryzantémy neboli listopadky, astry a vřesy. Jejich barevné variace a vysoká odolnost nám zaručeně rozveselí jinak pošmourné podzimní měsíce.

Chryzantémy jsou jako stvořené pro pěstování v truhlících a květnících na našich balkónech a terasách. Tato květina je poměrně odolná a radovat se z ní můžeme až do prvních větších mrazíků, které ji spálí. Výběr mezi listopadkami je široký, ať už co se týče barev, tak i velikostí.

 

Astry, stejně jako chryzantémy, kvetou skoro celou sezónu, ale jejich čas přichází převážně na podzim. Podzimní astry nejčastěji vídáme v barvách fialové, modré, růžové a karmínové. Těšit se z krásně rozkvetlých truhlíků, plných aster, se můžeme zhruba do konce října.

 

Vřesy jsou další tradiční ozdobou našich podzimních zahrádek a truhlíků. Jejich velkou předností je, že téměř všechny druhy jsou mrazuvzdorné, tudíž nám při správné zálivce a dobrém umístění, které by nemělo být na přímém slunci, vydrží několik sezón. Vřesy jsou po celý rok úžasně zelené a kvetou zhruba od srpna do listopadu. Nejčastější barvou květů vřesu je růžová, fialová a bílá.

 

Truhlíky nemusíme osazovat pouze kvetoucími rostlinami, ale také další neméně atraktivní flórou. Například netřesky, které kvetou v průběhu léta, nám i po zbytek poslouží jako skvělá dekorace. Kvetoucí rostliny lze doplnit okrasnými travinami, jsou jimi například ovsíř nebo kostřava. Jako velmi nápaditá podzimní dekorace se osvědčila okrasná mini paprika, která velmi oživí podzimní aranžmá. A nesmíme zapomenout na velice originální rostlinu drátovec, která svým vzhledem opravdu připomíná klubko ostnatého drátu a zapadne do výčtu rostlin, které se do podzimních truhlíků dají zakomponovat.

 

Osázené truhlíky nebo květníky můžeme dle své fantazie doplnit o různé dekorativní ozdoby. Uvázané stuhy, šišky, ozdobné kameny a pro podzim velmi typické barevné listy nebo mini okrasné dýně.