Odstranění mechu ze střechy: Jak se zbavit mechu a ošetření

Odstranění mechu ze střechy: Jak se zbavit mechu a ošetření

Mech rostoucí na střeše není jen estetickou vadou. Také kvůli tomu můžete čelit vážným problémům. Mech zadržuje vlhkost, čímž poškozuje střešní krytinu a snižuje její životnost. Ucpává podokapní žlaby a svody, což může mít za následek zatékání vody do domu.

Proto je důležité vědět, jak na odstranění mechu ze střechy, a udělat to včas. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak očistit střechu od mechu. Pro ty, kteří hledají přírodní alternativy, přinášíme tipy, jak se zbavit mechu bez chemie. Podrobně se podíváme na to, jak očistit střechu od mechu tak, abyste se jej zbavili nadobro.

Odstranění mechu ze střechy

Mechy jsou výtrusné, pionýrské rostliny malého vzrůstu, které se vyznačují mimořádnou schopností zadržovat vodu. Mech roste na stinných, prašných a vlhkých místech. Nejvíce náchylné jsou proto střechy orientované na sever.

To, kterou střechu mech obroste, závisí nejen na její orientaci, ale také na jejím umístění, sklonu, a především materiálu střešní krytiny. Mech může postihnout zpravidla všechny druhy střešních krytin. Nejčastěji však vzniká na krytinách s příměsí cementu, jako je například eternit či beton, a starých pálených taškách. Dokáže se zakořenit na plechové střeše či břidlici.

Odborníci doporučují zvolit odolnější střešní krytiny – glazované či engobované pálené tašky. Ty vynikají větší odolností proti růstu mechu a lišejníku. Důvodem je hladký povrch těchto střešních krytin, které zabraňují usazování nečistot a zadržování vody.

Mechy, které rostou na střeše, bohužel nejsou těmi, které můžete pěstovat v mecháriu. Jak se zbavit mechu ze střechy?

Jak provést odstranění mechu ze střechy?

K efektivnímu odstranění mechu ze střechy je potřeba použít dva kroky: mechanické odstranění a chemické čištění. Pouze mechanické odstranění totiž není dostatečné ani trvalé, protože mech je ve střeše pevně zakořeněný a nelze ho úplně odstranit. Bez chemického čištění by se mech na střeše brzy znovu objevil.

Mechanické očištění mechu ze střechy lze provést:

  • Ručně – Pro menší plochy a méně odolný mech je ideální ruční odstranění mechu ze střechy. Jedná se o nejlevnější, avšak časově nejnáročnější metodu čištění mechu ze střechy. Použít lze škrabku, špachtli nebo kartáč s teleskopickou rukojetí. Dbejte na to, abyste nepoškodili střešní krytinu.
  • Vysokotlakým čističem – Čištění tlakovou myčkou (lidově vapkou či wapkou) probíhá za použití čisté studené vody bez chemických přísad a vysokého tlaku (o síle od 100 do 180 barů). Dochází k úplnému odstranění nečistot, mechů a lišejníků ze střechy. Tlak vapky je nutné seřídit podle typu krytiny, protože by mohlo dojít k poškození krytiny. Nepřiměřený tlak může u keramických glazovaných tašek způsobit odstranění vrstvy glazury, u plechové krytiny může dojít k poškození vrstvy barvy a u asfaltových šindelů k odstranění kamenitého posypu.

Jak očistit střechu od mechu?

Po mechanickém odstranění mechu je důležité střechu ošetřit chemickým přípravkem, který zabrání opětovnému růstu mechu. Přípravky jsou k dostání jak v tekuté, tak i sypké formě.

V první řadě je třeba si uvědomit, že se jedná o chemii, která se splavuje do okapového systému. Proto je vhodné volit produkty, které jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí. Rovněž doporučujeme zkontrolovat, zda daný výrobek nereaguje negativně s materiálem, z něhož je zhotoven váš okapový systém.

Jak na čištění střechy od mechu?

Oblíbený chemický prostředek na odstranění mechu ze střechy je směs vody a síranu měďnatého (modrá skalice). Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve. Směs míchejte vždy podle návodu výrobce. Pozor! Modrá skalice nepatří na střechu s oplechováním či odvodněním z pozinkovaného plechu nebo titanzinku.

Na trhu jsou také přípravky přímo určené na likvidaci mechu. Mezi nimi vyzdvihneme například Anti-Moss, Mech-stop, Chemi Q roof či Sanatop Prevent FIX. Roztok se nanáší na střechu štětcem nebo postřikovačem. Postřik je nutné provádět za sucha, aby se látka stihla vstřebat a v bezvětří, aby nedošlo k zanesení chemické látky mimo požadované místo.

Jak se zbavit mechu bez chemie?

Mezi přírodní alternativy čištění mechu ze střechy patří směs z vody a octa. Připravte si roztok z 0,5 l destilovaného octa a 8 l vody. Postřik na střechu aplikujte pomocí kartáče či smetáku a nechte minimálně 5 hodin působit. Poté postřik opláchněte čistou vodou

Další metodou čištění mechu ze střechy bez chemie je jedlá soda. Sodu smíchejte s vodou v poměru 1:1, aby získala kašovitou konzistenci. Kašičku naneste na střechu a nechte několik hodin působit. Následně opláchněte čistou vodou.

Prevence růstu mechu

Abyste předešli povinnosti pravidelného čištění střechy od mechu, doporučujeme dodržovat tyto jednoduché kroky:

  • Odstraňte překážky, které na střechu vrhají stín. Pamatujte – mechu se daří všude tam, kde je vlhko a kam nesvítí slunce. Proto například odřežte větve, kvůli kterým je vaše střecha ve stínu.
  • Udržujte střechu během roku čistou. Pravidelně střechu kontrolujte a odstraňujte spadlé listí a větve, které zadržují vlhkost a nečistoty.
  • Zajistěte dostatečné odvětrávání střechy. Odvětrávání střechy chrání střešní konstrukci, minimalizuje teplotní rozdíly a zamezuje usazování mechů a lišejníků.
  • Instalujte měděné nebo zinkové pásy pod hřeben střechy. Je obecně známo, že v blízkosti měděného kovu mech neroste. Přirozeně se vyskytující oxidy mědi zabraňují nejen růstu, ale i samotnému vzniku nežádoucí vegetace na střeše.

odstraneni mechu ze strechy