Obklady vybírejte s rozmyslem

Obklady vybírejte s rozmyslem

Rekonstruovat koupelnu je náročné, ale při troše štěstí na stavební firmu se to dá celkem dobře zvládnout. Dobré je vše vybrat a nakoupit s předstihem, nákup přes firmu je levnější o DPH. Zdařilost díla stojí na dobré přípravě, je nutné předem promyslet každý detail. Jen stavební firma vám řekne, které změny je oproti stávajícímu stavu možné udělat a které ne. Záleží na tom, jak jsou udělané rozvody odpadu a vody, jaký je spád prvků do stoupací šachty, jaká je tloušťka příček a zda se rozvody dají zasekat do zdi. Abychom mohli koupelnu pohodlně užívat, musíme pamatovat na volné místo, až budeme vstupovat a vystupovat z vany a sprchového koutu, čistit si u umyvadla zuby, sedat na toaletu, případně vkládat věci do pračky. V koupelně bývá hodně vlhko, nezapomeňte proto na dobré odvětrávání.

Staré obklady na zdech nenechávejte, určitě je odstraňte. Je to sice náročnější cesta, ale ušetří vám mnohé starosti v budoucnosti. Při ponechání starých obkladů se koupelna o pár centimetrů na každé straně zmenší, zvýší se podlaha a bude se špatně srovnávat s tou ve vedlejší místnosti. Životnost starých obkladů se snižuje a jejich ponecháním byste se připravili o trvanlivost nových.

Obklady se obvykle dávají do výšky dvou metrů, postupuje se od středu k okrajům, aby koupelna vypadala souměrně. Spáry dlažby a obkladů na sebe mají navazovat. Kachličky si proto objednejte s deseti až patnácti procentní rezervou, při práci se jich může spotřebovat více, některé mohou prasknout a čekání na další dodávku by rekonstrukci prodlužovalo. Obklady by měly být hlavně tam, kde na zeď stříká voda, jinde mohou být jen do výšky vypínačů.

O tom, jaké obklady a podlahu vybrat, se poraďte na prodejně, tam je také uvidíte vystavené a můžete si udělat představu, jak bude vaše koupelna vypadat. Kdo bydlí na Vysočině, může se vydat do stavební firmy Máška, obklady Pelhřimov. Najde tam nejen obklady, dlažby a stavební chemii, ale také bohatý výběr příslušenství od světových i domácích výrobců. Určitě vám tam poradí, že do malé koupelny patří spíše světlé obklady většího formátu nebo alespoň lesklé. Tmavá dlažba tolik nevadí, ale světlá barva na stěnách prostor opticky zvětší. Nekombinujte také více dekorací, zařízení by mělo být střízlivé, doporučuje se použít plošné dekory v odstínu barvy základního obkladu.