Něco málo o historii televize

Něco málo o historii televize

Antény najdeme snad na každé střeše a dnes už ani není žádná výjimka za okny nebo také na střechách vidět i kulaté disky bílých satelitních talířů. Televize jsou součástí snad každé domácnosti a luxus v podobě výběru z mnoha televizních stanic a nepřeberného množství pořadů se pro nás stal již samozřejmostí. Občas je zajímavé se při sledování nejmodernějších televizních přístrojů s velkou úhlopříčkou, plochou obrazovkou a full HD rozlišením zamyslet, kam až vlastě počátky televizního vysílání sahají.

 

S myšlenkou, jak by se dal uskutečnit přenos obrazu přišel již v roce 1843 skotský hodinář Alexander Bain. Tvrdil, že přenos obrazu je možný, pokud se ho podaří rozložit na řádky a body které se převedou na elektrické impulsy. První televizní přenos potom proběhl přes telefonní linku mezi Londýnem a Glasgowem již v roce 1927. Pravidelné vysílání potom zavedla BBC v roce 1932 a diváci díky ní mohli vidět třeba olympijské hry v Berlíně. V Československu se do domácností poprvé pravidelně začalo vysílat v roce 1953 a 1973 bylo spuštěno i barevné vysílání.

Dnes si můžeme vybrat z mnoha druhů vysílání a přijímacích technologií. Antény se využívají především pro příjem zemského digitálního vysílání a musí být přesně nainstalované, aby přijímaly signál čistě a dobře. Druhou nejrozšířenější technologií je satelitní digitální vysílání, které k přenosu využívá družice umístěné na zemské oběžné dráze a k příjmu satelity. Mnoho lidí se instalace satelitu bojí kvůli jeho složitosti nebo vysokým pořizovacím nákladům. Satelity však mají mnoho výhod, především se však dostanete k velkému počtu televizních stanic, můžete využít internetové připojení přes satelit a mnoho dalšího. K montáži satelitu nebo antény je však vždy potřeba si přizvat odborníka, aby vám techniku správně nastavil a naladil. Firmy poskytující tyto služby najdete v každém městě a vyjmou nejsou ani antény a satelity Mladá Boleslav.