Na omítce záleží

Na omítce záleží

Lidé mají ve zvyku vše posuzovat podle prvního dojmu. Když si někoho pozveme na návštěvu, chceme mít doma pořádek, chlubíme se moderním vybavením a krásnými obrazy a dekoracemi. Avšak první dojem dělá už samotná fasáda domu. Každý chce, aby jeho dům působil co nejlépe. Avšak volba vhodné omítky na fasádu není jen o vzhledu ale i o praktických vlastnostech omítky, které mohou ušetřit řadu starostí.

A když už je řeč o vnějším “obalu” domu, v dnešní době stále více každý řeší zateplení budovy. Ceny za energie neustále rostou a kvalitně provedeným zteplením, kterým zamezíte zbytečným únikům tepla, můžete značně ušetřit. Nejen, že zateplení nepropouští teplo z domu, ale v létě také udržuje příjemnou teplotu uvnitř a nepotřebujete chlazení. Zateplovací systémy se také podílí na odstranění kondenzace vodních par na stěnách místností, čímž snižují riziko vzniku plísní na stěnách.

Kromě zateplovacích systému v dnešní době i sále roste popularita strojních omítek. Svou oblibu si získaly hlavně vysokou kvalitou, příznivou cenou a rychlým provedením. Strojní omítání zaručí stejnorodost směsi na omítku, které nejde ruční výrobou dosáhnout. Omítek existuje celá řada, ale vždy vám spolehlivě promění vzhled interiéru i exteriéru, který díky nim prokoukne.

Základními typy omítek jsou sádrové a vápencosádrové. Jejich využití se doporučuje především v interiérech, kde skvěle vyrovnávají vlhkost vzduchu, jsou prodyšné a napomáhají udržet žádané klima v místnosti. Jsou vhodné i pro všechny pozdější malířské a dekoratérské práce. Vápencosádrové omítky se díky svým izolačním a vyrovnávacím schopnostem a větší zrnitosti využívají spíše do méně reprezentativních místností jako jsou sklepy a garáže. Na exteriér jsou naprostou špičkou omítky silikonové. Odolávají nejrůznějším povětrnostním vlivům a UV záření, neulpívá na nich prach a špína a dlouho si uchovají svou barvu.