Na dobrou stavební firmu si musíme počkat

Na dobrou stavební firmu si musíme počkat

Málokdo si dnes troufne postavit si dům sám. Ať už za to mohou omezené časové možnosti, nebo menší míra šikovnosti, obracíme se raději na stavební firmy. Nejen proto je dnes na trhu takové množství stavebních firem a pokud nejsme přímo z oboru, může pro nás být těžké se v nabídce firem vyznat a vybrat tu pravou.

Prvním krokem k úspěchu je začít firmu hledat včas. Pokud se do hledání pustíme tři týdny před začátkem stavby, je velká pravděpodobnost, že nikoho neseženeme, a jestli seženeme firmu, která má čas takto narychlo, měli bychom si vážně rozmyslet, jestli s ní navážeme spolupráci. Pokud si totiž žádáme služby opravdových odborníků a firem, které jsou mezi lidmi díky jejich práci velmi žádané, musíme počítat třeba s půlroční čekací dobou. Čím větší úspěchy stavební firma slaví, tím více má doporučení a tím více zákazníků k sobě naláká.

S tím souvisí také dobrá pověst firmy, která by při výběru měla hrát hlavní roli. Pověst firmy pochopitelně nezjistíme přímo od ní samotné. Musíme oslovit lidi, pro které firma postavila či zrekonstruovala bydlení. Určitě bychom se na domy měli zajet podívat a zhodnotit, jestli se nám práce firmy líbí. Rozhodně by to však nemělo být našim jediným kritériem. Zajímat by nás mělo také, jak se s firmou domlouvá, jestli dodržuje stanovené termíny, a jestli bývá závěrečné vyúčtování v souladu se smlouvou. Nejlepší je pochopitelně zeptat se přátel a známých. Pokud takovou možnost ale nemáme, je dobré zkusit kontaktovat lidi, kteří na firmu psali recenze a sejít se s nimi osobně. Se samotnou recenzí na internetu bychom se spokojit neměli.

Až si vytipujeme naše favority, měli bychom jich oslovit hned více najednou. Z pravidla je dobré oslovit dvě až tři firmy než vsadit hned všechno na jednu kartu. Při jednání s jednotlivými firmami je důležitý osobní kontakt. Je dobré se s firmou sejít a podívat se společně na jejich předchozí práce. Obzvláště pokus máme zájem o oblíbenou a žádanou firmu, o kterou usiluje spousta dalších lidí, měli bychom ukázat opravdový zájem a nejen napsat e- mail s obecnými dotazy.

Při naceňování nabídek bychom měli dbát na to, aby nám projektant zpracoval podrobný prováděcí projekt. Jedině s ním totiž nám může totiž firma stavbu přesně nacenit. Dobré je také nechat si zpracovat slepý rozpočet neboli rozpočet kde nebudou uvedeny ceny jednotlivých položek. Oba tyto projekty bychom si měli nechat zpracovat někým jiným než naši potencionální stavební firmou.

Je dobré mít na paměti, že stavební firma nestaví jen základní obrysy domu, ale provádí také všemožné elektromontáže, dolaďuje v domě velikost a nápaditost pokojů pomocí sádrokartonů a dalších věcí. Při jejím výběru bychom tedy měli být obzvlášť pečlivý a nepodceňovat ho.