Dnes začíná podzim, denní průměrné teploty už klesly pod třináct stupňů celsia a chladné počasí už začíná být znát. Teplárny už zahájily letošní topnou sezonu, mnohé ještě o týden dříve než loni a už loňský rok se v mnoha krajích topilo rekordních 248 dní. Z toho se dá vlastně říct, že většinu roku jede topení naplno a kotel i komín je dost zatěžován. Proto byste měli ještě před tím, než spustíte kotel nebo kamna a zjistíte, že vám do místnosti jde nějak moc kouře, ale bude už příliš zima, aby bylo pohodné kotel vypnout a čekat na volný termín kominíka, si ho pozvat na kontrolu komína raději s předstihem.
Velmi často kominík po prohlídce komína nazná, že je třeba ho vyvložkovat. Vložkování komínu je nejčastějším způsobem jeho rekonstrukce a používá se v případě, že je špatný tah komína, v místnostech jde cítit zápach spalin, komínový průduch je ve špatném technickém stavu a neodpovídá předpisům nebo když přecházíte na jiné palivo a průměr průduchu neodpovídá parametrům spotřebiče. Případů, kdy je nutná tato úprava komína je opravdu mnoho, avšak ne vždy je vhodné k ní přistoupit a než se kominická firma pro ni rozhodne, měla by vám vysvětlit, proč je třeba.
Frézování komínu, které se často pojí s vložkováním, může být v některých případech nebezpečné. Především tehdy, když se jedná o staré objekty, které mají trámové stropy a dřevěné zákopy. Frézování totiž ztenčí stěnu komínu a navíc při něm vznikají vibrace, které mohou narušit starou maltu nebo přímo stropy. Pouhé vložení nerezové vložky do komínu tak nezajistí spolehlivou protipožární ochranu, rekonstrukce musí probíhat komplexně a s ohledem na stav komínu, jeho stáří a jeho okolí. Proto byste se měli vždy ujistit, že k sobě zvete opravdové odborníky, kteří svému řemeslu rozumí.