Kámen v kuchyni, koupelně a na schodech

Kámen v kuchyni, koupelně a na schodech

Kamenictví Foit v Praze na Zlíchově vás přesvědčí, že nastala nová doba kamenná. Výrobky z kamene jsou totiž tak krásné, že jim málokdo odolá. Dají se udělat například kamenné kuchyňské desky, které vydrží desetiletí, přitom jejich ošetření je velmi jednoduché.

Z mramoru se dělají i umyvadla do luxusních koupelen. Vyrábějí se na CNC pětiosém automatu a vypadají opravdu nádherně. Prakticky z jakéhokoliv materiálu lze nařezat, zeslabit a na vibrofinišujícím stroji ostařit mozaiku vhodnou do koupelny, kuchyně nebo předsíně. Zákazník si zvolí formát a tloušťku jednotlivých dílků a kamenictví mozaiku vyrobí. Vyhoví každému, tomu, kdo chce docela malé kousky od rozměru 40 milimetrů i tomu, kdo touží po větších plochách s díly o velikosti 150 milimetrů.

Tenké sendvičové desky se skládají z vrstvy přírodního kamene a hliníkové sendvičové desky s minerálním jádrem. Metr čtvereční takové desky o síle osm milimetrů váží osmnáct kilogramů. Sendvičové desky se dají použít všude tam, kde si zákazník přeje mít přírodní kámen a přitom je třeba myslet na váhu materiálu. Jsou to například obklady a dlažby výtahů, obklady dveřních křídel, obklady na lodi, v letadle a jinde.

Kamenné dílo nemusí být tvořeno jen rovnými deskami. Kámen se dá opracovat do obloukového segmentu a může být umístěn na obloukové stěny, podstupnice, nároží nebo na kašny. Segmenty se vyrábějí z mramoru, žuly, pískovce nebo travertinu. Povrch může být broušený, leštěný nebo satinovaný.

Schodiště z kamene musí být nejen funkční, ale také bezpečné. Protiskluznost lze zajistit několika způsoby. Hrana jednotlivých schodů se dá opatřit páskem, jedním nebo dvěma vedle sebe. Pásky mohou být vytvořené ze samolepící plastové fólie, její životnost však není vysoká. Na očištěný povrch kamene se dá nanést epoxidový tmel, což je mnohem spolehlivější řešení. Hodí se na veřejná schodiště a venkovní rampy, zkrátka všude tam, kde hrozí sklouznutí a pád.