Jaké jsou alternativní bydlení: Tiny houses nebo třeba jurta

Jaké jsou alternativní bydlení: Tiny houses nebo třeba jurta

V posledních letech se stále více Čechů, vzhledem k ekonomickým výzvám, snaží najít způsoby, jak snížit své náklady – a otázka bydlení není výjimkou. Roste tak zájem o finančně dostupné, pohodlné, flexibilní a zároveň útulné bydlení, které nevyžaduje stavební povolení.

Co je to alternativní bydlení?

Alternativní bydlení si však kromě ekonomických řešení klade i klíčové ekologické otázky. V době, kdy se spousta oborů lidské činnosti zaměřuje na ekologii, není překvapením, že se toto téma promítá i do stavebnictví.

Na trhu je možné nalézt hned několik možností pro alternativní bydlení:

Domy z kontejnerů

Jak již jejich název napovídá, jsou tvořeny z jednoho či více nákladních kontejnerů. Ty jsou upraveny tak, aby splňovaly podmínky pro obytný prostor. Díky své snadné přepravitelnosti je lze přesouvat z pozemku na pozemek, což představuje jednu z jejich základních výhod.

Tiny houses

Tiny houses, v překladu “malé domy” se také v poslední době pyšní narůstající oblibě. Obytný prostor v rozmezí 15-40 m² by se někomu mohl zdát až příliš malý, avšak i taková plocha nabízí vše, co je pro pohodlné bydlení třeba.

Jednou z jejich hlavních výhod je mimo jiné cenová dostupnost, ale rovněž i nízký náklad na energie, který menší prostor domu nabízí.

Stejně jako u domů z kontejneru je možné i tento druh domu přesouvat dle potřeby majitele. Rovněž ani v tomto případě není nutné žádat o stavební povolení – výrobky, které plní funkci stavby podle stavebního zákona toto povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nepotřebují, pro umístění je však nutné získat územní souhlas nebo rozhodnutí.

Mobilní domy

Tyto domy postavené na podvozku nabízí svému majiteli velmi atraktivní možnosti movitého bydlení. Oproti tiny houses mají o něco větší plochu a na trhu lze najít nejrůznější variace a konfigurace a svým majitelům nabízí komfort a soukromí jako tradiční bydlení.

Je nutné však počítat s tím, že se mobilní domy vyrábějí v jednoduchých obdélníkových tvarech. Pokud tedy sháníte originální tvar a rozměr, nebude mobilní dům pro vás nejlepší volbou – pro zvětšení rozměru je však možné i spojit dva a více mobilních domů dohromady.

Rovněž je zde možnost, že pro stěhování mobilního domu bude zapotřebí jeřábu či kamionu, v některých případech je třeba dům úplně rozložit, chce-li ho majitel přestěhovat.

Jurty

Jurty jsou známé především jako tradiční obydlí kočovných kmenů z oblasti centrální Asie a Středního východu. Díky své jednoduché konstrukci je poměrně snadné jurtu přesunout z místa na místo. Zároveň jsou tvořeny z přírodních materiálů a díky svému osobitému vzhledu lákají nejednoho potenciálního majitele.

Důležité je však zmínit, že vlhkost v oblastech centrální Asie a Evropy se poměrně liší. Vlhkost v našich končinách tak výrazně působí na materiál, zejména pak na plachtu, kterou je nutno po 3 – 8 letech vyměnit. V zimě je tak třeba neustále udržovat oheň a v létě naopak větrat, doporučeno je taktéž použít izolační filc v maximální šířce 1-2 centimetry.

Domy pasivní a nízkoenergetické

Nízkoenergetické domy spotřebují oproti běžným novostavbám splňující stavebně-  energetické předpisy nižší energii na vytápění – až poloviční či dokonce menší.

Velmi populární jsou v posledních letech tzv “pasivní domy”. Ty se vyznačují nejen vysokým komfortem bydlení, ale zejména nízkými náklady na tepelnou energii oproti běžnému bydlení – roční spotřeba energie nesmí v tomto případě překročit 120 kWh/m2 a 15 kWh/m2 vytápěné plochy.

Ať už je dům postaven jakýmkoli způsobem, splňuje-li základní podmínky, může patřit mezi pasivní či nízkoenergetický dům.

Co si z toho vzít?

Alternativní domy jsou opravdu lákavou novinkou na nemovitostním trhu. Nabízejí finančně dostupnou alternativu, energeticky méně náročné bydlení a rovněž sebou nesou výraznou výhodu v podobě poměrně snadné manipulace a administrativy spojenou s vyřizováním povolení na úřadech, jelikož zde není potřeba stavebního povolení.

Je ovšem nutné počítat i s menším a jednoduchým prostorem, který by nemusel vyhovovat každému kupci. Nevýhodou může být i fakt, že pokud se majitel rozhodne alternativní dům prodat, nebude mít nikdy takovou hodnotu jako klasický zděný dům.

jurty

Zdroje: CEZ, CVUT