Letní teploty v posledních letech nezadržitelně stoupají. Pokud bychom srovnali tropy z posledních let s teplotami, které byly ve stejné roční období před třiceti lety, zjistíme, že průměrná letní teplota skutečně vzrostla. Kromě stoupání rtuti na našich teploměrech se teplé dny navíc začínají protahovat. V říjnu často zvládneme vyjít ven jen v mikině a v půlce února už pomalu odhazujeme zimní bundy. Někteří si tento fakt pochvalují, jiní jsou nešťastní. Jedno je ale jisté. Teploty nad třicet stupňů celsia v našich klimatických podmínkách snáší dobře jen málokdo.
Jakmile udeří tropy, mám tendence se někam „schovat“. Stín na zastávce autobusu už se nezdá být pro naše tělo dostatečnou vláhou a ve vychlazených nákupních centrech nemůžeme trávit věčnost. Naštěstí však existují možnosti, jak si udělat příjemně chladné prostředí i doma.
Pokud máme byt s okny na obě strany, můžeme se pokusit vytvořit průvan. Ten je však spíše nárazovým řešením. Kromě nepříjemného práskání dveří a oken by nám dlouhodobý pobyt v průvanu mohl přivodit také zdravotní potíže. Někteří lidé jsou dokonce tak vynalézaví, že své oblečení dávají vychladit do lednice. Obzvláště oblíbenou soupravou se pro tyto účely stává pyžamo, které nám těsně před ulehnutím do postele tělo zchladí na příjemnou teplotu. Takový boj s vedrem je ale spíše úsměvný. Mnohem efektivněji fungují elektroničtí pomocníci.
Nejlevnějším, zároveň však také nejméně efektivním řešením, je větrák. Pokud si jich však do domácnosti nenakoupíme alespoň deset, účinek poznáme pouze, když se budeme pohybovat v jeho bezprostředním dosahu. Někteří lidé si proto pořizují kapesní větrák, který nosí stále při sobě a v případě potřeby si jím zchladí obličej. Poměrně modernější a v poslední době stále využívanější metodou se však stávají klimatizace.
Klimatizací najdeme na trhu několik druhů. Od nejlevnější mobilní klimatizace, která je nenáročná na manipulaci a ubírá nám starosti s montáží a propojováním venkovní a vnitřní jednotky. Taková klimatizace se jistě uplatní v menších bytech, zatímco ve větších domácnostech by byla naprosto neefektivní. Takto malé klimatizace jsou energeticky méně účinné a při používání ve velkých prostorech za ně v součtu zaplatíme víc peněz než za standardně velkou klimatizaci. Záleží jen na nás, jaký způsob chlazení si pro svou domácnost vybereme a kolik do něj chceme investovat.