Jak efektivně zbavit kov rzi a vrátit mu jeho původní vzhled?

Jak efektivně zbavit kov rzi a vrátit mu jeho původní vzhled?

Kovy patří mezi hojně používané materiály, které najdou využití jak v interiéru tak exteriéru. Kovovýroba vytváří na pohled honosné ale zároveň robustní výrobky, které jsou oblíbeným doplňkem nejedné zahrady. Například taková lavička s kovovým zdobením perfektně podtrhne romantickou atmosféru okrasné zahrady a kovová brána zase dodá našemu pozemku punc venkovského sídla. Co se týče vnitřního vybavení našich domovů, je kov využívaný například pro radiátory.

Kov je materiál, který nám může sloužit dlouhá léta, pokud se však o něj budeme dobře starat. V opačném případě může být velice rychle znehodnocený například korozí. Čas od času bychom mu tak měli dopřát preventivní ochranu případně nový zajímavá vzhled.

To, že se na našem kovovém výrobku objeví trošku rzi ještě neznamená, že ho musíme vyhodit. Byť je rez největším nepřítelem kovu, v menší míře ji můžeme ještě odstranit a vrátit materiálu jeho původní ledově šedou barvu. Životnost kovu můžeme obnovit a prodloužit aplikací krycího nátěru.

Pokud nátěr aplikujeme na zbrusu nový kovový výrobek, není třeba s materiálem před aplikací nic dělat. Pokud se však chystáme vdechnout život starým předmětům, první krok, který musíme udělat, je zbavit materiál rzi. Tu můžeme z materiálu dostat buď mechanickou nebo chemickou cestou. Pokud zvolíme mechanické odstranění, můžeme použít ocelový drátěný kartáč, hrubý brusný papír nebo brusku. Pomoci si můžeme také elektrickou vrtačkou se speciálním brusným nástavcem. V případě chemického odstranění můžeme použít odrezovač, a to buď oplachový nebo bezoplachový. Působení odrezovače se projeví vznikem modročerného zbarvení na povrchu předmětu. Po aplikaci a uplynutí reakční doby, která je zhruba 30 minut, je dobré povrch opláchnout vodou, nebo alespoň otřít hadrem.

Aby ochranný nátěr k povrchu dobře přilnul, je třeba ho předtím odmastit. Odmaštění můžeme provézt technickým lihem, ředidlem či horkou vodou se saponátem. Pokud je plocha silně mastná, je dobré použít ředidlo, u velkých ploch se zase hodí horká voda se saponátem.

Jakmile máme všechny přípravné kroky hotové, můžeme se vrhnout na samotný nátěr. Barvy na kov se dělí na základní (podkladové) a vrchní (krycí) nátěry. Základní neboli antikorozní barva, která se aplikuje jako první, v sobě spojuje antikorozní vlastnosti se schopností barevného ucelení podkladu před aplikací vrchní barvy. Vrchní, tedy krycí, barva má především estetickou a ochrannou funkci. Vybírat si můžeme z mnoha různých barevných variant. Obecně se však doporučuje používat spíše jednovrstevné barvy, které v sobě obsahují jak základní, tak i vrchní nátěr.