I na demolici potřebujeme povolení

I na demolici potřebujeme povolení

Postavit dům, zplodit syna, zasadit strom. Přísloví, kterým se, i když ne zcela doslova, řídí spousta z nás. Spousta lidí sní o tom, že jednou půjdou takzvaně „do vlastního“, a když už mají za vlastní bydlení dát tolik peněz, proč si ho rovnou nenechat postavit přesně podle našich představ. I když městský život má taky své nezpochybnitelné klady a výhody, stále více lidí se rozhoduje pro život v rodinném domku na předměstí.

Dalo by se říci, že stavebním firmám se dnes dveře netrhnou. Nejen kvůli růstu populace, kulturních center a pracovních prostor, ale právě také proto, že lidé touží mít svůj domek, na jehož stavbu však nemají časové ani technické kapacity. Příčinou může být také fakt, že si dnes lidé vymýšlí čím dál složitější pozemní stavby, a to nejen dispozičně, ale především také funkčně. Postavit si obyčejný domek svépomoci už dnes zkrátka není v módě.

Málokdo už si ale vysnil, někdy nějaký dům zbourat. Nicméně i takové situace mohou nastat. Typickým případem je, když se jeden dávno postavený dům dědí z generace na generaci, až je jednou ve stavu, kdy se musíme rozhodnout mezi neuvěřitelně nákladnou rekonstrukcí, která by vydala téměř na stavbu nového domu, nebo jeho demolicí.

Zbourat můžeme potřebovat nejen staré domy, ale často také stavby nevyužívané, které na pozemku překáží novým záměrům. Nicméně podobně jako potřebujeme povolení na stavbu nového domu, můžeme potřebovat také povolení na zbourání domu starého. Je totiž nutné doložit, že bourání nikoho neohrozí, a to nejen lidi a jejich majetek, ale také životní prostředí.

V případě, že se tedy z nějakého důvodu rozhodneme zbourat dům, který máme ve vlastnictví, musíme to nahlásit stavebnímu úřadu a vyžádat si od něj souhlas k odstranění stavby. Do ohlášení musíme uvézt základní údaje o stavbě, předpokládaný termín započetí a ukončení prací a podobně. Pokud je ohlášení úplné a jsou splněny podmínky pro udělení souhlasu, vydá stavební úřad souhlas s odstraněním stavby, a to do 30 dnů ode dne, kdy jsme podali ohlášení. Pak už stačí jen sehnat demoliční firmu a začít stavět.