Dveře jako z budoucnosti

Dveře jako z budoucnosti

Dveře tvoří předěl mezi venkovním světem a klidem vnitřní budovy. Jsou zásadním místem, kudy denně projde mnoho lidí. Už dávno však dveře nejsou jen dřevěná deska, u které stačí otočit klíčem v zámku abyste se dostali dovnitř. Jsme zvyklí, že dveře obchodů se před námi samy rozevřou a vpustí nás dovnitř, v supermarketech nebo na letištích se dveře neustále otáčí a proudí jimi zároveň davy dovnitř i ven. Ve veřejných budovách se vše točí především kolem bezpečnosti. Vstup do nich musí být bezpečný i pro malé děti a seniory, kteří je navštěvují, ale také musí být vstup dobře zabezpečen na noc proti loupežím. Řešení dveří do veřejných budov se dnes nabízí mnoho.

Jedněmi z nejpoužívanějších jsou jistě karuselové neboli turniketové otočné dveře. Velmi často je najdeme v vstupů do obchodních domů, hotelů, bank, administrativních budov ale i letišť. Kromě toho že jsou tyto dveře díky moderním systémům, které zajistí jejich zastavení v případě srážky a motorům s nastavitelnou rychlostí, tento druh dveří snižuje i tepelné ztráty při vytápění budov. Svým otáčením zcela oddělují venkovní vzduch od vnitřního, a kromě toho že udržují stálé prostředí i zabraňují nepříjemnému proudění vzduchu a průvanu. Kromě četných výhod také dokáží působit reprezentativně a futuristicky.

Dalším velmi obvyklým řešením vstupu do budovy, na který jsme zvyklí především u supermarketů jsou automatické posuvné dveře. Hodí se však pro každý typ architektury budov, pro vstup do kladů i reprezentativní vchod do firemního sídla. Jejich výhoda spočívá v nízkých nárocích na údržbu a vysoké životnosti. Mohou být stejně tak půlkruhové jako rohové, vyrábí se i teleskopické, které se hodí tam, kde je nedostatek prostoru. Jejich variabilita nabízí tisíce využití a hodí se ke každé budově.