Dobou bronzovou využití kovu nekončí

Dobou bronzovou využití kovu nekončí

Kov jako materiál, používá lidstvo už od nepaměti. Jen jeho zpracování se mění s dobou. Než lidé začali kovy využívat, živili se jako lovci a sběrači. Se začátkem kovotopectví mohli lidí začít kovy využívat nejen k vlastní potřebě, ale také se kovovýrobou živit. Z počátku z kovů vyráběli zbraně a šperky, později předměty denní potřeby, sofistikované zemědělské nástroje a v moderní historii dokonce i dopravní prostředky. Díky nim potom mohli lidé začít efektivně cestovat i na delší vzdálenosti, čímž se zásadně změnila přeprava zboží a migrace lidí.

V dnešní době je kov stále hojně využívaným materiálem, jen výroba kovových výrobků se s rozvojem moderních technologií zefektivnila. Kromě dopravních prostředků, které jsou neustále zdokonalovány, se kov stal také významným architektonickým prvkem. Hojné využití nachází jak v interiéru například v podobě zábradlí tak v exteriéru, kde zdobí například zahrady našich domů. Od velkých a dominantních výrobků jakými jsou například zdobené kovové vstupní brány až po stojánek na ubrousky. Kovových výrobků, které doma běžně používáme, je spousta.

Když pomineme drobné bytové doplňky vyrobené z kovu, využíváme kov například také k zabezpečení. Bez kovového zámku a přesně padnoucího klíče, bychom se domů dostali jen těžko a pro opravdu důkladnou bezpečnost spousta z nás využívá také kovové mříže například na oknech.

Nejen bezpečnostní a praktické ale také estetické prvky mohou z kovů vznikat. Například zdobené kovové zábradlí se od ostatních vymyká nejen svou kvalitou ale také ozdobami, které jsou umělečtí kováři schopni vytvořit. Oblíbenými jsou také například zdobené balkony nebo pergoly.

Kov je hojně využívaný nejen v domácnosti, ale také například ve fitcentrech. Milovníci posilovacích strojů by si totiž bez kovu moc nezacvičili. Kromě rotopedů a jiných velkých cvičebních pomocníků, se bez kovu neobejdou ani takové posilovací hrazdy, držáky nebo třeba šibenice na boxovací pytle.

Kov je v našich životech přítomný od nepaměti, a i když se s ním ne vždy setkáváme v jeho naturální podobě, vypadaly by nejen naše domovy bez jeho pomoci poněkud jinak.