Výhodou dnešní doby je, že můžeme dělat prakticky cokoliv. To se týká nejen trávení volného času a cestování, ale také práce. Pryč jsou do by, kdy lidé museli dělat monotónní práci, do které chodili s odporem, a to vše jen proto, aby si vydělali na živobytí. Povolání dnes dostává úplně jiný rozměr, než jaký mělo ještě před třiceti lety.
Vysoké školy, které byly dříve přístupné jen hrstce vyvolených dnes otevírají své dveře široké veřejnosti. Vybírat si můžeme z řady oborů, které často spíše než těžké studium, připomínají zábavnou formu získávání znalostí v oblasti, která nás zajímá. Setkat se dnes můžeme s obory jako jsou genderová studia, environmentalistika nebo třeba rekreologie, tedy věda o tom, jak se v dnešní uspěchané sobě umět správně rekreovat. Nejen na vysoké škole, ale dokonce i na střední dnes však můžete studovat ještě mnohem zajímavější obory jako je například vinařství a vinohradnictví. Součástí výuky a zkoušky je pochopitelně také ochutnávka a rozbor vína.
Výčet těchto oborů již asi mnohé napovídá o tom, že se nám po dokončení studií nabídky práce nepohrnou ve velkém. Přestože se jedná o velmi zajímavé a mnohdy perspektivní obory, poptávka po nich zatím není příliš vysoká či ještě není vymyšlen dostatek pracovních pozic, kde by se absolventi podobných oborů mohli uplatnit.
Spousta lidí si proto až po absolvování střední či vysoké školy uvědomí, že by rádi pracovali v docela jiném oboru. Ani tohle však v dnešní době není problém. Díky řadě rekvalifikačních kurzů, které sahají od práce v sociálních službách, přes pedikúru, manikúru až po prodlužování řas můžeme naši specializaci změnit či rozšířit doslova za pár týdnů či měsíců. Nejeden absolvent vysoké či střední odborné školy tak dnes pracuje zcela mimo svůj obor studia. Obzvláště ženy se tak často vydávají cestou kosmetiky, jelikož péče o pleť je pro ně samotné koníčkem.
K tomu, abyste si dnes mohli otevřít kosmetický salon, nebo v nějakém začít pracovat, už ani nepotřebujete mít vyučení ze střední školy. Také pro lidi, kteří se rozhodli touto cestou vydat až v pozdějším věku, tak rozhodně není nic ztraceno. Bez žádného osvědčení byste k vám však zákazníky nenalákali. Rekvalifikační kurzy si můžete hradit buď sami anebo využít úhradu od státu, a to v případě, že jste evidování jako uchazeči o práci na úřadu práce. Jelikož profesních a rekvalifikačních kurzů dnes existuje obrovské množství, je dobré si při jejich výběru ověřit, že se jedná o kurz akreditovaný ministerstvem školství.