V souvislosti s ochranou životního prostředí jsou kladeny velké nároky na energetickou náročnost budov. Pod tímto pojmem si lze představit veškeré energie, které jsou potřebné pro provoz budovy. Je to energie na vytápění, pro přípravu teplé vody, chlazení, větrání, klimatizaci a na osvětlení prostor. Je ustanoveno sedm tříd energetické náročnosti, od „A“, neboli mimořádně úsporné“ až po „G“, mimořádně nehospodárnou. Aby budovy splnily všechny požadavky na energetickou náročnost, musejí spadat do jedné ze tří tříd, „A“ až „C“. Třída „B“ je úsporná a „C“ vyhovující. Podle platných zákonů certifikát energetického hospodaření vyžadují rodinné a bytové domy, administrativní budovy, nemocnice, školy, hotely, restaurace, sportovní haly, obchodní a jiné budovy, které využívají energii. Z povinnosti dokládat certifikát energetické náročnosti jsou vyloučeny historické budovy, památníky, církevní objekty, v nichž se vykonávají obřady, průmyslové budovy a dílny s rozlohou do 50 metrů čtverečních, a také budovy, využívané jen sezónně. Metoda výpočtu energetické náročnosti budovy je přesně definována a vychází z technických norem. Certifikát je nezbytný při kolaudačním řízení, vyžaduje se i při prodeji, koupi nebo pronájmu budovy. Čím nižší spotřeba energií v objektu je, tím je hospodárnější a tím nižší jsou provozní náklady. Energetický certifikát zobrazuje i lepší technický stav objektu. Cílem certifikace budov je zvýšit zájem o koupi a stavbu nízkoenergetických domů, a také o renovaci starších budov. Získání hospodárné nemovitosti je výhodné pro investory, developery i kupující. Pokud má budova certifikát, prodávající může žádat vyšší cenu. O vystavení certifikátu energetické náročnosti budov žádají jejich vlastníci při prodeji, odevzdávají ho novým majitelům, kopii dostávají nájemníci. Certifikát vystavuje odborně způsobilá osoba na dobu 10 let, pokud nedojde ke stavebním úpravám a změnám v technickém zařízení budovy.
Čtěte také:
6 tipů na dekorace z kaštanů: Věnec, zvířátka a další nápady
Podzimní období je plné inspirace, a jedním z nejkrásnějších materiálů, které nám příroda nabízí, jsou kaštany. Lesklé hnědé plody se snadno sbírají, mají příjemnou texturu a jejich využití je nespočetné. Ale co vyrobit z kaštanů? Přinášíme vám několik tipů,…
Co to je ambientní osvětlení interiéru a proč ho doma vytvořit?
Když přemýšlíme nad osvětlením našeho domova, často přemítáme především nad praktičností. Jak osvětlit pracovní stůl, kuchyňskou linku nebo čtecí koutek v obývacím pokoji. Ale co kdybychom vám řekli, že osvětlení může být nejen funkční, ale i estetické? …
Rekonstrukce dětského pokoje: Jak vymalovat a uspořádat pokoj?
Dětský pokoj je pro dítě bezpečným útočištěm, kde tráví velkou část svého volného času. Na rozdíl od ostatních místností v domě je u dětského pokoje potřeba častějších změn. Důvodem je především rychlý růst dítěte a jeho měnící se…
Moderní zahrady inspirace: Jak vytvořit překrásnou zahradu?
Zahrady jsou nedílnou součástí většiny rodinných domů. Přestože dříve sloužily spíše k pěstování obživy, dnes z větší části tvoří spíše okrasnou funkci a v dnešní době minimalistických trendů je pohodlnost a lehká údržba na prvním místě pro většinu majitelů takovýchto…
Jaké jsou alternativní bydlení: Tiny houses nebo třeba jurta
V posledních letech se stále více Čechů, vzhledem k ekonomickým výzvám, snaží najít způsoby, jak snížit své náklady – a otázka bydlení není výjimkou. Roste tak zájem o finančně dostupné, pohodlné, flexibilní a zároveň útulné bydlení, které nevyžaduje stavební…