Svíčkou už svítit nebudeme

Svíčkou už svítit nebudeme

Elektroinstalace jsou většinou třešničkou na dortu pro majitele novostaveb, dělají se většinou po rozvodech vody a odpadů. Elektroinstalace jsou obecně elektrotechnická zařízení, která vedou a ovládají elektrický proud nebo elektrické signály. Přenáší se jimi buď přímo elektrická energie, data nebo slaboproudé signály. Rozvody jsou uloženy ve stěnách v elektroinstalačních trubkách nebo přímo v omítce. Pokud se je nedaří umístit lépe, vedou se v elektroinstalačních lištách na povrchu stěn.

Moderní elektroinstalace se vyznačuje tím, že jsou silové napájecí i slaboproudé vodiče a kabely vedeny společnými trasami a spojují stejné přístroje. Například v bytech jsou ve společném rámečku silové zásuvky, datové, telefonní a TV, případně satelitní zásuvky. Je to bezesporu složitý systém, jehož vyhotovení je dobré svěřit ověřené a spolehlivé firmě. To samé platí o rekonstrukci stávající a už nevyhovující elektroinstalace. Místo obyčejné výměny se zpravidla buduje ucelený systém, tzv.inteligentní elektroinstalace. Propojí spoustu elektrických zařízení, jako jsou žaluzie, vytápění, světla a další přístroje tak, aby spolu komunikovala. Takový sofistikovaný systém přispěje ke komfortu při užívaní domu a přinese v domácnosti nezanedbatelné úspory. Když se majitel domu pro vybudování nové elektroinstalace nebo její rekonstrukci rozhodne, musí při výběru dodavatele zvážit také to, že pro finální výsledek bude potřebovat i další řemeslníky pro práce, které jsou sice nezbytné, ale s prací elektrikáře souvisejí jen okrajově.

Odborník, který si přijde byt nebo dům prohlédnout, ocení vyklizený prostor, aby si na stěnách mohl po domluvě s majitelem rozkreslovat, co se kudy povede a co kde bude rozmístěno. To si majitel také musí dopředu sám pro sebe zvážit. Mnohé spotřebiče z koupelny a kuchyně vyžadují vlastní přípojku, což souvisí s typem a velikostí jističů. Je na tyto věci vždycky lepší myslet dopředu, než vše dodatečně předělávat. Určitě nemá cenu šetřit na počtu zásuvek, je rozumnější jich mít více a některé použít jen zřídka, než tahat po celém bytě kabely prodlužovaček s rozdvojkami. Kvalitní a spolehlivá firma většinou kromě elektroinstalace zajišťuje také revize.