Kapající kohoutek je velice častým problémem v domácnosti. Ať už je v kuchyni, v koupelně nebo třeba v garáži, jedná se o velmi nepříjemnou, otravnou a především nákladnou záležitost. Kapajícím kohoutkem může protéct až několik desítek litrů vody a vzhledem k rostoucím poplatkům za vodu se vyplatí řešit poruchu ihned. Naštěstí nemusíte volat instalatéra. S naším návodem, jak opravit kapající kohoutek, situaci vyřešíte sami! Jak na kapající kohoutek?
Jak na kapající kohoutek?
Životnost vodovodní baterie bohužel není nekonečná a vyžaduje pravidelnou údržbu. Vliv na její životnost má kromě tvrdosti vody ve vaší domácnosti i způsob manipulace a četnost jejího používání. Zpravidla se častěji poškodí těsnění baterie, což vede k problému kapající kohoutek. Dochází k významnému plýtvání vodou a navíc znečišťování umyvadla či dřezu nánosem vodního kamene. Řešte závadu včas a vaše peněženka vám poděkuje.
Příčinou kapajícího kohoutku také může být zrnko písku či nánosy vodního kamene, které způsobí prasknutí kartuše uvnitř baterie. Kartuš slouží k směšování teplé a studené vody podle pohybu páky a odvedení vodního proudu do ramínka baterie. Existuje celá řada nejrůznějších typů kartuší. V takové chvíli není nutné volat instalatéra, ani kupovat nový kohoutek. Plně postačí vyměnit pouze kartuš, kterou lze pořídit levně v každém hobbymarketu. Přinášíme vám praktický návod, jak opravit kapající kohoutek.
Jak utáhnout vodovodní kohoutek?
Příčinou kapajícího kohoutku tedy nejčastěji bývá opotřebované těsnění anebo vadná kartuše vodovodní baterie. V obou případech si dokážete snadno poradit i svépomocí s naším jednoduchým návodem.
Před tím, než se podíváme na to, jak na kapající kohoutek, byste měli provést několik opatření. V první řadě je nutné zastavit hlavní přívod vody v domácnosti. Zabrání se tak samovolnému odtoku vody, který je během oprav nežádoucí. Kromě toho je nutné z kohoutku vypustit všechnu vodu, jež v něm zůstala po posledním zapnutí, anebo se drží přímo ve vodovodním potrubí. Jakmile je všechna zbytková voda vypuštěna a je zastaven hlavní přívod, můžete odstranit svrchní kryt kohoutku.
Pokud je na vině opotřebené těsnění, můžete jej snadno vyměnit za nové. Budete potřebovat nové těsnění, klíč na šrouby a další nástroj, kterým odstraníte víčko kohoutku – například kleště nebo klíč na kohoutky. Jak opravit kapající kohoutek?
- Odstraňte víčko kohoutku a vyjměte staré těsnění.
- Vložte nové těsnění do místa, kde bylo původní. Ujistěte se, že je správně nainstalované.
- Vraťte víčko kohoutku zpět na místo. Utáhněte šrouby pevně tak, abyste však nepoškodili kohoutek.
Pokud je příčinou kapajícího kohoutku opotřebovaná či vadná kartuše, budete potřebovat imbusový klíč nebo šroubovák, gola sadu, stranový klíče nebo siko kleště, hadr, novou kartuši. Postupujte tímto způsobem:
- Uzavřete přívod vody. Otevřete páku baterie, otočte ji úplně doprava a úplně doleva a nechte odtéct přebytečnou vodu.
- Ostrým předmětem (nebo nehty) sejměte malý kryt (rozlišovač) s označením teplé a studené vody. Malým otvorem prostrčte imbusový klíč či šroubovák a pohybem proti směru hodinových ručiček povolte šroubek uvnitř.
- Opatrně vysuňte páku pohybem vzhůru.
- Rukou nebo kleštěmi opatrně povolte ochrannou vnější matici. Při manipulaci kleštěmi je vždy lepší danou část zabalit do hadru, jinak ji můžete poškrábat a zničit.
- Pomocí gola sady, stranového klíče nebo siko kleští povolte matici kartuše.
- Vytáhněte starou kartuši z baterie. Zkontrolujte, zda v těle baterie nejsou cizí předměty, které by mohly novou kartuš poškodit.
- Ujistěte se, že se na nové kartuši nachází těsnění. Pokud jste si koupili kartuši, která má v horní části širší kužel, je potřeba vytáhnout těsnicí pouzdro zevnitř páky.
- Vsuňte novou kartuši do baterie. Je nutné nasměrovat drážky ve spodní straně kartuše do příslušných otvorů uvnitř baterie. Mírným pootočením si ověřte, že kartuš správně sedí.
- Nyní pokračujte v opačném pořadí a všechny části opět vraťte na místo a upevněte.
- Pusťte přívod vody. Ověřte si, že baterie funguje v pořádku a voda teče pouze ramínkem baterie.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.