Přestože nežijeme v zemi situované například v Asii, kde je vlhkost velmi vysoká, i zde v České republice nás může nadměrná vlhkost potrápit. Její důsledky pak mohou fatálně ohrozit nejen naše bydlení, ale i zdraví. V dnešním článku si povíme, jak vlhkost v domě vzniká, jaké mohou být její následky a především jak se jí zbavit.
Obsah
Vlhkost vzduchu obecně
Spousta z nás řeší vlhkost vzduchu mimo domov, ale právě doma trávíme velkou spoustu času a tak je důležité řešit i tu ve vnitřních prostorách.
Relativní vlhkost vzduchu je veličina, která udává vlhkost vzduchu v procentech, přičemž 100% relativní vlhkost udává maximálně vlhký vzduch prosycený parami a 0% relativní vlhkost značí suchý vzduch zcela bez vlhkosti.
Jaká je ideální vlhkost vzduchu v domě?
Ideální stupeň vlhkosti v domě se v zimě a v létě liší. V létě by se měly její hodnoty pohybovat na 40 do 50 %, zatímco v zimě je ideální situace mezi 45 až 60 %.
Suchý vzduch navíc ohrožuje nejen vaše zdraví, ale projeví se i na vaší peněžence při platbě účtů za vytápění.
Jaké jsou následky příliš vysoké vlhkosti?
Obecně lze říci, že vlhkost podporuje život – ale bohužel ne ten náš. V takovém prostředí se velmi daří plísním a nejrůznějším roztočům. Vlhkost podporuje jejich množení a žít s takovými organismy našemu zdraví rozhodně neprospívá.
Lze říci, že roztoči jako takový nehrozí těm z nás, kdo nejsou alergici, ale řekněme si upřímně – komu je příjemná představa lehat si do peřin mezi neviditelné potvůrky a dýchat jejich výtrusy?
Dále se vám mohou po zdech objevit plísně, které jsou nehezké nejen na pohled, ale zároveň ohrožují vaše zdraví. Produkují totiž těkavé organické látky, které poškozují sliznice dýchacích cest člověka. Kromě toho dráždí krk, oči i nos a způsobují bolesti hlavy, mykotická onemocnění a podráždění pokožky.
Jak poznat, že je v bytě příliš vlhko?
Naštěstí existuje několik ukazatelů, které nás mohou varovat, že máme v obytném prostoru příliš vlhko. Pokud se s některými z nich setkáte, pravděpodobně je třeba vlhkost začít řešit:
● často orosená okna
● vlhké zdi a plísně
● hnijící dřevo
● drolení omítky
● koroze na kovech
● příliš dlouho schnoucí prádlo
Jak proti vysoké vlhkosti bojovat?
Pokud se vás některé z výše uvedených bodů týkají, neklesejte na mysli. Máme pro vás pár tipů, jak se vlhkosti vyvarovat a jak s ní bojovat, pokud je přítomna.
1. V zimě příliš netopte
Ano, zima v bytě určitě není příjemná, nicméně přehnané vytápění způsobuje, že teplý vzduch zevnitř se setkává se studeným zvenku a při velkém rozdílu těchto teplot se na obvodových zdech kondenzuje vlhkost. Obecně je tedy doporučováno udržovat teplotu v domě na příjemných 20 °C.
2. Správně větrejte
Mnoho z nás větrá pouze v případě, že se dostaví pocit vydýchaného vzduchu. Ale to je špatně.Větrat byste měli alespoň 3x denně na pár minut. Tímto způsobem se stihne vyměnit vzduch, ale zdi zůstanou teplé. V zimě byste navíc neměli používat ventilaci, jelikož ochlazuje rám, kde se pak kondenzuje voda.
3. Pořiďte si ventilátor do koupelny
Ventilátor, který pořídíte, by měl být dostatečně výkonný. Důležité je to zvláště u koupelen bez oken. Nechte ho zapnutý i pár minut po koupání. Snížení vlhkosti v koupelně můžete rovněž podpořit kratším sprchováním a snížit teplotu vody.
4. Při vaření používejte digestoř
Při vaření se z hrnců a pánví odpařuje pára, která rovněž podporuje vlhkost. Používání digestoře je tak důležité, abyste této nepříjemnosti předešli. Digestoř je dobré pravidelně čistit.
5. Odvlhčovač vzduchu
Skoro každý zná zvlhčovač vzduchu. Jeho protipólem je odvlhčovač, který nasaje vzduch a ochladí ho tak, aby se kondenzoval.
Vzniklá voda je následně sbírána do nádržky. Sice se jedná o finančně náročnější řešení, nicméně pokud máte vlhkost opravdu vysokou, nebo se vám nechce měnit vaše návyky, je tohle ideální řešení.
Pokud se žádný z výše zmíněných tipů neosvědčil, je na místě zvážit, zda není vlhkost způsobena drobnými stavebními chybami, či nevhodnými okny. V takovém případě je čas na menší rekonstrukci.
V případě, že se Vám v bytě následkem vlhkosti objevila plíseň, máme pro vás pár tipů, jak se s ní jednou provždy vypořádat.
Zdroje: Phillips , Baumit, Artisan
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.