Jestli jste vášnivými kuchaři a nejraději trávíte čas venku na zahradě, pak je venkovní kuchyně přesně pro vás. Pozvěte své přátele a rodinu na letní grilování a připravte jim menu o několika chodech. Podívejte se, jak postavit letní kuchyň a hosté se k vám budou s oblibou vracet.
Venkovní kuchyně
Při plánování venkovní kuchyně vždy zohledněte svůj běžný pracovní postup v kuchyni u vás doma. Budete používat sporák, plynový gril či gril na dřevo, krb, udírnu nebo třeba jen ohniště s roštem? Vhodná je volba sporáků s litinovými plotýnkami. Pokud se rozhodnete pro kombinaci s krbem či udírnou, nezapomeňme na komín. V případě, že se věnujete výhradně jen grilování, nejsmysluplnější je postavit kuchyňský modul, kde hlavní roli hraje gril. Mimořádně oblíbená jsou velkoformátová profesionální zařízení na plyn.
Jak postavit letní kuchyň a co by v ní nemělo chybět? Je to rozhodně plně funkční dřez. Na zahradě tedy potřebujete mít i vodovodní přípojku. Vodu, kterou spotřebujete na omývání zeleniny a ovoce můžete odvádět do záhonů a používat ji jako vodu na zalévání. Naopak vodu, kterou jste použili na umývání nádobí a obsahuje mycí přípravky, zbytky jídla nebo tuky, je nutné zlikvidovat. Přes zimní měsíce nezapomeňte vodovodní přípojku odmontovat. Hadice a baterie by mohly zamrznout a prasknout.
Venkovní kuchyně svépomocí
Nesmírně důležité před stavbou venkovní kuchyně svépomocí je se zamyslet nad tím, z jakého materiálu letní kuchyně vlastně bude. Také přemýšlejte nad tím, zda preferujete soukromí, nebo vám nevadí pohledy od vašich sousedů. Chcete mít letní kuchyň zastřešenou či krytou z boku, nebo otevřenou do prostoru s pouhou stříškou?
Samotná volba materiálu a plánování krytiny pak záleží čistě na vašem vkusu. Nejčastěji využívané jsou dřevěné desk – oblíbený je modřín, desky z ně vyrobené jsou však těžší než jiná dřeva. Pokud chcete stavbu odlehčit, pak využijte plexisklo či polykarbonátové desky. Jestliže se nebojíte deště, potom si vystačíte s pergolou.
Oblíbenou volbou v případě bočního krytí venkovní kuchyně jsou pergoly, rolety a zídky. Mezi dražší varianty pak patří skleněné stěny. Ty lze v případě nepříznivého počasí zavřít, ale i přesto si užívat výhledy na zahradu.
Klíčovou roli letní kuchyně zcela nepochybně hraje pracovní deska. Vhodným materiálem do venkovních kuchyní je umělý kámen či žula. Pamatujte, že je potřeba volit takové materiály, které nejsou náchylné na vysoké teploty a dobře odolávají mrazům.
Ve skříňkách nebo zásuvkách pod pracovní deskou lze ukládat nejrůznější kuchyňské náčiní, grilovací uhlí a nářadí a také náhradní plynové lahve. Dbejte na to, aby byl tento skladovací prostor chráněn a dobře větrán, aby se zde nemohla hromadit vlhkost a vznikat plísně.
Jak postavit letní kuchyň?
Na začátku si natavte rozpočet a stanovte si finanční plán. Kolik jste ochotni do venkovní kuchyně investovat? Podle toho vybírejte rozměry kuchyně, její zastřešení, materiál, spotřebiče, vybavení a doplňky.
Zvažte, jak velký pracovní prostor budete potřebovat na přípravu jídla. Doporučujeme minimálně 2 metry. Ideální šířka kuchyně je okolo 65 cm a hloubka nejméně 60 cm. Výšku desky přizpůsobte přímo sobě, zpravidla je to 190 cm. Deska takových rozměrů nabízí dostatečný prostor na krájení, ale i odkládání surovin a nádobí, případně i na pěstování bylinek, kterými ve finální fázi dozdobíte vaše pokrmy.
Při volbě vhodného prostoru je dobré dbát i na povětrnostní podmínky a další vlivy počasí. Před deštěm a sněhem letní kuchyň ochráníte přístřeškem. Aby byla co nejvíce odolná, vsaďte na materiály, jako je beton, kámen a nerezová ocel. Zděná letní kuchyně má pak nejdelší životnost.
Při stavbě venkovní kuchyně svépomocí byste měli myslet i na úložné prostory. Mějte na mysli, že se vám nebude chtít vracet do kuchyně v domě, a že budete potřebovat, aby vaše venkovní kuchyně byla plně vybavená. Postavte tedy police a skříňky na veškeré nádobí, jako jsou talíře, sklenice, hrnky, také hrnce, pánve. Hodit se vám budou příbory, kuchyňské náčiní, prkénka, tácy a podnosy. Úložné prostory jsou také potřeba na textilie, polštáře, příslušenství ke stolování. Nezapomeňte také využít šikovné organizéry a boxy, které vám pomohou uspořit více místa ve skříňkách.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.