Odvzdušnění topení v paneláku byste měli provádět každou topnou sezonu, ideálně však jednou za tři měsíce. Tím zajistíte, že vaše radiátory budou topit na plný výkon a ušetříte na energiích. Jak odvzdušnit topení v paneláku a lze to i bez ventilu? Jak ušetřit na topení v paneláku? A čím se vytápí v paneláku? Na to vše dnes odpovíme v následujících řádcích.
Odvzdušnění topení
Ještě než se pustíme do návodu, jak odvzdušnit topení v paneláku, řekneme si něco o odvzdušnění topení obecně. Otopný systém vede při vytápění horkou vodu každým radiátorem. Po delším provozu se však do topení dostává vzduch, kvůli čemuž horká voda nemůže správně cirkulovat. Topení je pak v jedné části horké (zpravidla u regulačního ventilu), zatímco ve druhé části je vlažné či úplně studené. V této souvislosti hovoříme o zavzdušněném topení.
Vzduchové bubliny, které se do trubek dostaly spolu s vodou, způsobí, že radiátory nedokážou místnosti vytopit vůbec, nebo jen s velkými obtížemi. To zvyšuje náklady na energie, jelikož protopíte stejně, jako by topení jelo na plný výkon. Žádné teplo nepociťujete, a tak topíte častěji a intenzivněji.
Kdy odvzdušnit topení?
Topení byste měli odvzdušnit v rámci kontroly celého otopného systému na začátku každé topné sezony. Mnoho odborníků však doporučuje radiátory odvzdušňovat jednou za čtvrt roku. Problémové bývají především starší zařízení, jelikož v topném systému mohou být netěsnosti. Pozor – jestliže musíte topení odvzdušňovat každý týden, standardní to určitě není. V takovém případě je nezbytné odhalit příčinu, s čímž vám pomůže jedině odborník.
Odvzdušnění topení v paneláku
Odvzdušnění topení v paneláku se vás týká pouze v případě, máte-li etážové topení, nebo obýváte byt v nejvyšším patře. Tak jako tak odvzdušnění topení v paneláku vyžaduje součinnost všech obyvatelů domu.
Jestliže máte doma problém s vytápěním, je třeba, aby všechny byty současně na několik dnů své radiátory nastavily na nejvyšší možnou teplotu a u každého z nich otevřely regulační ventily. Jedině tak může vzduch z nejnižších poschodí vystoupat nahoru až k těm, kteří mají radiátory vybavené odvzdušňovacími ventily.
Jak odvzdušnit topení v paneláku?
Nastavte termostat, nebo termostatickou hlavici na nejvyšší stupeň. Připravte si kbelík, hadru, klíč na odvzdušnění topení (popřípadě šroubovák) a počkejte přibližně 30 minut. Otevřete odvzdušňovací ventil, který se zpravidla nachází po straně radiátoru, nebo v případě topného žebříku v jeho horní či spodní části a dejte pod něj kbelík.
Ventil otevřete otočením doleva o půl otáčky pomocí klíče či šroubováku. Otáčejte pomalu, dokud neuslyšíte syčení vzduchu. Syčení indikuje únik vzduchových bublin nahromaděných v topení, které brání cirkulaci vody. Ventil zase zavřete, jakmile syčení vzduchu přestane a z ventilu začne kapat voda.
Počkejte alespoň dalších 30 minut a ventilem zkuste znovu pootočit. Pokud stále uniká vzduch, celý postup opakujte. Tentokrát však ventil nezavírejte hned, jak uvidíte vytékat vodu. Nechte jej otevřený tak dlouho, dokud do kbelíku neodteče alespoň půl decilitru vody.
V této chvíli ventil můžete zavřít, jelikož by v otopném systému neměl být obsažen už žádný vzduch. Zkontrolujte, zda je tlak vody v topném okruhu dostačující.
Jak odvzdušnit topení v paneláku bez ventilu?
Máte pocit, že jsou vaše radiátory zavzdušněné, ale nebydlíte v nejvyšším patře paneláku? Jak odvzdušnit topení v paneláku bez ventilu, je to vůbec možné? Bohužel ne. Jedinou možností je zavolat odborníkovi. Ten by měl posoudit, zda je problém možné vyřešit vypuštěním a novým napuštěním otopné soustavy, anebo se bude muset radiátor kompletně vyměnit. Populárním řešením je výměna litinových radiátorů za moderní desková otopná tělesa, která mají automatický odvzdušňovací ventil.
Jak ušetřit na topení v paneláku?
Jak v paneláku v zimní sezoně ušetřit za topení? Je třeba dodržovat jednoduché rady.
- Nepřetápějte. Není důvod mít doma tropické teploty, abyste i v zimě mohli nosit kraťasy a chodit bosí. V obývacím pokoji by nemělo být víc než 21 °C a v ložnici je ideální teplota 18 °C. Topení byste měli snížit i ve chvíli, kdy vaříte, uklízíte nebo jste aktivní a dokážete se zahřát sami.
- Větrejte správně. Vyvětrat byste měli dvakrát až čtyřikrát denně, a to řádně (okna dokořán), krátce (cca 5 minut) a účinně (netopte při větrání).
- Uvolněte prostor před radiátorem. Teplo musí proudit správným směrem, a tak by radiátorům neměl bránit nábytek ani závěsy.
- Investujte do chytré termostatické hlavice. Digitální termostatické hlavice vám umožní nastavit pro každou místnost správnou teplotu. Pokud si pořídíte novější typ, budete moci nastavit změnu teploty v čase – například nižší teplotu po dobu, kdy jste v práci. Hlavice také umí rozpoznat, kdy větráte, a topení ztlumit.
- Izolujte byt. Projděte místa, kterými by mohlo unikat teplo; zpravidla to jsou okna a dveře. Pomoci by vám mohla izolační páska, silikon nebo termoizolační fólie.
- Odvzdušňujte topení. V neposlední řadě je důležité otopný systém pravidelně kontrolovat a topení odvzdušňovat. Stejně tak je nutná pravidelná revize kotle a spalinových cest. Pokud bydlíte v rodinném domě, podívejte se na Postup, jak odvzdušnit topení.
Jak nastavit topení v bytě?
Každá místnost vy bytě vyžaduje vlastní teplotu. Rozhodně byste neměli přetápět naopak topit úsporně. Věděli jste, že snížením teploty v místnosti o 1 °C ušetříte až 6 % energie na její vytápění?
V obývacím pokoji by mělo být 21 °C. Na chodbě, v místnostech, které nepoužíváte, a v ložnici by mělo být kolem 18 °C. To je ideální teplota pro zdravý spánek. V kuchyni není potřeba topit vůbec, teplotu se snažte držet pod 20 °C. V koupelně a na záchodě si klidně zatopte víc.
Investujte do digitální termostatické hlavice. Nejen, že budete moci nastavit teplotu zvlášť pro každou místnost, ale také budete moci radiátory nastavit tak, aby netopily, když jste v práci.
Čím se vytápí v paneláku?
V současnosti má většina paneláků zastaralou technologii regulace ústředního vytápění. Většina panelových domů je vytápěna teplem vyrobeným v teplárně, které je přivedeno do předávací (výměníkové) stanice paneláku a následně distribuováno do jednotlivých bytů. Pokud je v tomto systému zastaralá regulace, může docházet k porušení dynamiky otopného systému (snižuje se průtok vody), nerovnoměrnému vytápění bytů a nadměrné spotřebě tepla. V praxi to vypadá tak, že přízemní byty jsou mnohdy přetápěny a v bytech v horních poschodích je topení nedostatečné.
Většina stávajících řídicích systémů funguje na principu ekvitermní regulace. Ta často využívá jeden typ algoritmu pro ovládání zdrojů tepla ve vztahu k topné soustavě paneláku. Její princip spočívá v tom, že topné medium v otopné soustavě (voda v radiátorech) je ohřívána na teplotu, která je přímo úměrná venkovní teplotě.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.