Plastová okna jsou již desítky let populární mezi zákazníky, kteří touží po vysoké kvalitě za rozumnou cenu. Není divu – kromě ekonomického aspektu plastová okna vynikají mezi konkurencí řadou výhod. Za zmínku určitě stojí nadstandardní izolace, vysoká odolnost a jednoduchá údržba. Ačkoliv jsou plastová okna nenáročná, péči si rozhodně zaslouží.
Pravidelné seřízení plastových oken totiž nejen prodlouží jejich životnost, ale zajistí jejich optimální funkci, což přinese úspory peněz a energie. Jestliže patříte mezi majitele plastových oken a tápete nad odpovědí na otázku „Jak správně plastová okna seřídit?“, tento článek je přesně pro vás. Seřídit plastová okna totiž zvládne s naší pomocí každý!
Proč je důležité pravidelné seřizování plastových oken?
Údržba a seřizování jsou zásadní pro všechny produkty a plastová okna nejsou výjimkou. Bylo prokázáno, že pravidelná revize plastových oken je přímo úměrná delší životnosti. A co víc – náklady se výrazně sníží a energetická účinnost se naopak markantně zvýší.
Plastová okna by měla spolehlivě sloužit jako efektivní bariéra proti vnějším vlivům a přispívat k udržitelnosti vašeho domova. Díky zvýšené izolaci a eliminaci průsaků se minimalizuje tepelná ztráta, což má přímý vliv na účty za energie.
Dát si pozor na správné seřízení plastových oken má mnoho klíčových výhod. Plastová okna mají vynikající izolační schopnosti, díky čemuž udržují interiér v zimě teplý a v létě chladný. Správně seřízená plastová okna významně přispívají snižování energetické spotřeby a nákladů na vytápění a chlazení. Bez řádného seřízení se účinnost izolace plastových oken časem sníží, což způsobí vyšší propustnost tepla i hluku. Navíc mají plastová okna nízkou tepelnou vodivost, a ta napomáhá eliminovat kondenzaci a vznik plísní.
Kdy seřídit plastová okna?
Plastová okna vyžadují minimální údržbu, jelikož nepotřebují žádné speciální ošetření ani pravidelné natírání. Přesto alespoň minimální péči vyžadují. Seřizovat by se plastová okna měla nejméně jednou, ideálně dvakrát do roka, avšak podle potřeby klidně i vícekrát. Odborníci k revizi plastových oken doporučují období jara a podzimu, aby mohla být připravena na teplotní extrémy, které pak mohou zažít v bezprostředně následujících obdobích, tedy v létě a v zimě.
Jestliže plastová okna neseřídíte včas nebo vůbec, sama si bezpochyby vyžádají pozornost. Křídla oken mohou v určitém místě výrazně dosedat na rám a při otevírání mohou drhnout. Nebo nemusí těsnit tak, jak by měla a může dojít k prověšení okenního křídla. Tohle jsou signály, které znamenají, že je nejvyšší čas plastová okna seřídit.
Je třeba si pamatovat, že drhnutí a vyvěšení nedochází z důvodu závady ani špatné montáže, nýbrž běžným používáním, změnami teplot a sedáním budov. I vlivem vlastní hmotnosti mají plastová okna tendenci se vyvěsit, a to zejména při nadměrném otevírání oken dokořán.
Než se seřizováním oken začnete
Před samotným seřízením plastových oken je nezbytné okenní rámy, skla i těsnění důkladně vyčistit od prachu a nečistot. Na plastový rám lze použít běžné čisticí přípravky, které má každý v domácnosti. Rozhodně je však potřeba se vyhnout prostředkům na nádobí, jako je například jar, který by mohl na povrchu zanechat nechtěný lepkavý film.
Péči vyžaduje i kování, které je třeba promazat olejem či mazivem, aby byl zachován plynulý chod a nedocházelo tak k opotřebení.
Jak správně seřídit plastová okna?
Na seřizování plastových oken je ideálním pomocníkem šestihranný imbusový klíč o velikosti 4 mm. Ten přijde do kontaktu se seřizovacími šrouby plastových oken. Seřizovací šrouby se nachází na horním a spodním závěsu oken a jsou chráněny plastovou krytkou. Šrouby slouží k posunování křídel plastového okna směrem do stran, nebo nahoru a dolů. Imbusovým klíčem je potřeba otáčet pomalu a obezřetně sledovat změny polohy křídel.
Správně seřízené plastové okno přesahuje hranu okenního rámu rovnoměrně na všech stranách a současně je rovnoběžné se svislou hranou. Klika by měla fungovat hladce a okenní přítlak by měl být natolik silný, aby se v zavřeném stavu okno vůbec nehýbalo.
Jak seřídit plastová okna na zimu a léto?
Plastová okna reagují na změny teplot i vlhkosti, a to může ovlivnit jejich tvar a polohu.
V zimě se materiál může smrštit, což může ovlivnit těsnost oken. Pokud byl okenní přítlak na léto snížen, je třeba jej zase zvýšit, aby z místnosti zbytečně neunikalo teplo. Odvodňovací kanálky je nutné zabezpečit tak, aby nebyly zablokovány ledem nebo nečistotami, a aby nedocházelo ke zbytečnému hromadění vody, kondenzaci na sklech a vzniku plísní.
V létě má materiál tendenci se roztahovat důsledkem vyšších teplot, což může mít negativní vliv na funkci oken. Plastová okna lze na letní měsíce seřídit tak, aby došlo ke zmenšení okenního přítlaku a materiál nebyl tolik namáhán. Pokud se při otevírání a zavírání okna zasekávají nebo drhnou, je potřeba zvláštní pozornost věnovat kování a promazat jej. Gumové těsnění může ztratit pružnost či zcela ztvrdnout. V takovém případě je vhodné jej ošetřit či zcela vyměnit.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.