I kdybyste vaší pilou řezali jen měkké materiály, řetěz se používáním stejně postupně opotřebuje. Tupý řetěz na pile se opotřebovává a ničí mnohem rychleji než ten ostrý, a ještě spotřebuje více pohonných hmot. Je tedy nutné často kontrolovat stav řetězu, jestli není čas na ostření. Ostřit pilu je potřeba, když na pilu musíte tlačit, aby se zakousla do dřeva. Dále také když pila odskakuje od materiálu během sekání nebo když pila produkuje při řezání dřeva kouř. Na ostření je čas i v případě, když pila nedokáže řezat rovně a sjíždí k jedné straně, protože její zuby nejsou rovnoměrné nebo když místo hrubých pilin zbývá po pilování jemný pilinový prach.
Pokud se rozhodnete naostřit pilu sami, budete potřebovat kulatý a plochý pilník, ostřící pilník a svěrák. Samozřejmě také ochranou masku na obličej, ochranu očí a rukavice. Potom musíte ručně a rovnoměrně pilovat každý jeden zub na pile, aby každý zub měl stejnou velikost. Problém nastává, pokud máte moderní dražší pilu, která má na řetězu tvrzené zuby, to pak potřebujete pilníky s diamantem potaženou plochou, abyste vůbec zub mohli pilovat. Obyčejné pilníky, co máte doma budou nejspíš stejně tvrdé, nebo měkčí než zuby takové pily. Pokud se vám do toho všeho shánění pilníků a pilování nechce, může být lepší přenechat ostření na odborníkovi.
Můžete oslovit například firmu Jana Zlesáka sídlící v Trutnově. Firma se zaměřuji na brusičkou činnost a specializuje se na broušení řetězů, nožů, nůžek, strojků na maso, kadeřnického náčiní, domácích i gastronomických nástrojů i broušení dřevoobráběcích zařízení. No prostě broušení nástrojů a čehokoli co potřebuje nabrousit. Můžete se spolehnout, že si firma zakládá na kvalitě broušení a cenové dostupnosti. Je na vás, zda vám vyplatí shánět všechny potřebné věci na broušení a učit se dobře brousit, nebo si raději ušetříte nervy a broušení necháte na šikovném profesionálovi.